2011-ին Հայաստանի տնտեսությունում զարգացումները բնութագրվել են տնտեսական ակտիվության ուժեղացմամբ և մակրոտնտեսական բարելավմամբ: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը՝ խորհրդարանական հանձնաժողովներին ներկայացնելով ՀՀ ԿԲ եզրակացությունը 2011-ի բյուջեի կատարման մասին հաշվետվության վերաբերյալ: «2011-ի տնտեսական աճի ցուցանիշը ավելի քան երկու անգամ գերազանցել է անցած տարվա 2.1 տոկոսի մակարդակը և ապահովել 4.6 տոկոս պլանավորված ցուցանիշի կատարում»,- նշել է նա:
Նրա խոսքով, 2011-ին մակրոտնտեսական միջավայրի հիմնական զարգացումները պայմանավորված են եղել համաշխարհային տնտեսության դանդաղ վերականգնումով: «Ձևավորված մակրոտնտեսական միջավայրում Հայաստանի կառավարությունը 2011-ին իրականացրել է հավասարակշռված հարկաբյուջետային քաղաքականություն, որն ուղղված է եղել մի կողմից տնտեսական ակտիվության վերականգնմանը, մյուս կողմից՝ պետական պարտքի կայունության ապահովմանը: Արտաբյուջետային քաղաքականությունն ուղեկցվել է պետական բյուջեի դեֆիցիտի կրճատմամբ, ինչը զգալիորեն նպաստել է մակրոտնտեսական կայունության բարելավմանը»,- հայտարարել է նա:
ԿԲ ղեկավարը նշել է, որ տնտեսական աճի ապահովումն ազդել է պետական բյուջեի եկամուտների վրա՝ եկամուտների գծով արձանագրելով 12.9 տոկոս աճ: Նա հաղորդել է, որ հարկային մուտքերն աճել են 10.1 տոկոսով, իսկ սոցիալական ապահովագրման պարտադիր վճարումների գծով աճը կազմել է 17.2 տոկոս:
«Միևնույն ժամանակ, հարկային եկամուտների բաժինը, ներառյալ սոցիալական վճարումները, ՀՆԱ-ում տարեվերջին աճել է 0.4 տոկոսով 2010-ի ցուցանիշի համեմատ և կազմել ՀՆԱ-ի 20.4 տոկոսը: Հատկանշական է, որ հարկային եկամուտների կառուցվածքում ուղղակի հարկերի բաժինն աճել է 1.9 տոկոսային կետով, հարկերը նվազել են 2.7 տոկոսային կետով, 2011-ին 2010-ի համեմատ ՀՆԱ-ի անվանական մեծության 9-տոկոսանոց աճի պայմաններում ծախսերն ավելացել են 3.4 տոկոսով, ինչը հանգեցրել է 1.5 կետով ՀՆԱ-ում ծախսերի բաժնի նվազմանը: Արդյունքում Հայաստանի պետական բյուջեի ծախսերը կազմել են 25.8 տոկոս պլանավորված 26.6 տոկոսի փոխարեն և 2010-ի 27.3 տոկոսի փոխարեն: Միաժամանակ, փաստացի ծախսերի սահմանագիծը գրեթե հավասարապես պայմանավորված է ինչպես ընթացիկ ծախսերի խնայողությամբ, այնպես էլ ոչ ֆինանսական ակտիվների: Միևնույն ժամանակ, ընթացիկ ծախսերի մակարդակն անցած տարվա համեմատ աճել է 6.4 տոկոսով, իսկ ոչ ֆինանսական ակտիվների ծախսերի գծով նվազել է 8.9 տոկոսով»,- հավելել է նա:
Նրա խոսքով, բյուջեի դեֆիցիտը նվազել է 68.2 մլրդ դրամով և կազմել 105.7 մլրդ դրամ, ինչը 53 մլրդ դրամով քիչ է պլանավորված ցուցանիշից:
Ջավադյանը հաղորդել է, որ ՀՆԱ-ում դեֆիցիտի հարաբերակցության ցուցանիշը կազմել է 2.8 տոկոս բյուջեով նախատեսված 2.8 տոկոսի և 2010-ի 5 տոկոս դեֆիցիտի փոխարեն: «Միաժամանակ, դեիֆիցիտի 62.4 տոկոսը ֆինանսավորվել է ներքին աղբյուրներից, իսկ 37.6 տոկոսը՝ արտաքին»,- նշել է նա:
«2011-ին Հայաստանի կառավարության կողմից հավասարակշիռ հարկաբյուջետային քաղաքականության իրագործումը իրական նախադրյալներ կստեղծի մակրոտնտեսական կայունության պահպանման համար և կնպաստի գնաճի պլանավորված միջնաժամկետ ցուցանիշի պահպանմանը»,- հավելել է ԿԲ ղեկավարը:

В 2011 году развития в экономике Армении характеризовались усилением экономической активности и улучшением макроэкономической стабильности. Об этом заявил глава Центрального банка Армении Артур Джавадян, представляя парламентским комиссиям заключение ЦБ РА по отчету о выполнении бюджета на 2011 год. “Показатель экономического роста 2011 года более чем в два раза превысил прошлогодний уровень в 2,1% и обеспечил выполнение запланированного показателя в 4,6%”,- отметил он.
По его словам, в 2011 году основные развития макроэкономической среды были обусловлены медленным восстановлением мировой экономики. “В сформировавшейся макроэкономической среде правительство Армении в целом в 2011 году осуществляло сбалансированную налогово-бюджетную политику, которая было направлена с одной стороны на восстановление экономической активности, а с другой – на обеспечение стабильности госдолга. Внебюджетная политика сопровождалась сокращением дефицита госбюджета, что существенно способствовало улучшению макроэкономической стабильности”,- заявил он.
Глава ЦБ отметил, что обеспечение уровня экономического роста повлияло также на доходы госбюджета – по линии доходов зарегистрирован рост в 12,9%. Он сообщил, что объемы налоговых поступлений возросли на 10,1%, а рост по линии обязательных выплат социального страхования составил 17,2%.
“В то же время доля налоговых доходов, включая соцвыплаты, в ВВП к концу года выросла на 0,4 процентных пункта по сравнению с показателем 2010 года и составила 20,4% ВВП. Примечательно, что в структуре налоговых доходов возросла доля прямых налогов на 1,9 п.п., налоги снизились на 2,7 процентных пункта. в 2011 году по сравнению с 2010 годом в условиях 9%-ного роста величины номинального ВВП расходы увеличились на 3,4%, что привело к снижению на 1,5 процентных пункта доли расходов в ВВП. В результате расходы госбюджета Армении в 2011 году составили 25,8% ВВП вместо запланированных 26,6% и по сравнению с 27,3% в 2010 году. При этом, планка фактических расходов почти равным образом обусловлена как экономией по линии текущих расходов так и нефинансовых активов. В то же время уровень текущих расходов по сравнению с прошлым годом вырос на 6,4%, а по линии нефинансовых активов расходы снизились на 8,9%”,- добавил он.
По его словам, в условиях выполнения запланированного показателя доходов и вышеотмеченных экономий по линии расходов, показатель дефицита бюджета снизился на 68, 2 млрд. драмов и составил 105,7 млрд. драмов, что на 53 млрд драмов меньше запланированного показателя.
Джавадян сообщил, что показатель соотношения дефицита а ВВП составил 2,8% против предусмотренных в бюджете 3,5% и 5%-ного дефицита 2010 года. “При этом. 62,4% дефицита было профинансировано из внутренних источников, а 37,6% – за счет внешних “,- заметил он.
“Осуществление правительством Армении в 2011тгоду сбалансированной налогово-бюджетной политики, исходящей из предусмотренных в среднесрочной программе мероприятий по сокращению дефицита госбюджета, создаст реальные предпосылки для сохранения макроэкономической стабильности и поспособствует сохранению запланированного среднесрочного показателя инфляции”,- добавил глава ЦБ.