Ճգնաժամի պատճառով տուժեցին շատ երկրների տնտեսություններ, այդ թվում նաև ԱՄՆ-ի, Եվրոպայի, իսկ ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա նա ուժեղ է իր որակյալ արտադրանքով: Այդ մասին սեպտեմբերի 24-ին Երևանում մեկնարկած հայ-ֆրանսիական գործարար համաժողովի ժամանակ հայտարարել է Հայ-ֆրանսիական առևտրա-արդյունաբերական պալատի փոխնախագահ Բերնար Ատամյանը: «Դեռ 20 տարի առաջ այդ ապրանքները չէին համապատասխանում ԵՄ պահանջներին, իսկ այժմ իրավիճակը փոխվել է և Հայաստանից ներկրվող էկոլոգիապես մաքուր ապրանքը վաճառվում է Ֆրանսիայի շուկայում»,-ասել է նա: Այդ ապրանքների շարքում նա նշեց, օրինակ, հայկական արտադրության «Կոտայք» և «Կիլիկիա» գարեջուրը, որն արտահանվում է Մարսել:
Համաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան են ժամանել 20 գործարարներ Մարսելից, որոնք ներկայացնում են առևտրի, նորաձևության, շինարարության, ՏՏ, կահույքի արտադրության, բժշկության ոլորտները, ինչպես նաև Մարսելի ԱԱՊ ներկայացուցիչները:
Միաժամանակ Ատամյանն ասել է, որ «երիտասարդ և անկախ Հայաստանին համբերութուն է հարկավոր», որպեսզի հայկական ապրանքները կարողանան իրենց ուրույն տեղը գրավել եվրոպական շուկայում:
Որպես պոտենցիալ ներդրումային ոլորտներ նա նշել է ոչ միայն գյուղատնտեսությունն, այլ նաև զբոսաշրջությունը: Ֆրանսիայի շատ զբոսաշրջային ընկերություններ ներառում են Հայաստանը իրենց զբոսաշրջային փաթեթների մեջ:

Из-за кризиса пострадали экономики многих стран мира, в том числе США, Европы, что же касается Армении то она сильна своей качественной продукцией. Об этом в рамках стартовавшего в 24 сентября в Ереване армяно-французского форума сказал заместитель председатель армяно-французской Торгово-промышленной палаты Бернар Атамян. «Если еще 20 лет назад эти товары не соответствовали требованием ЕС, то сейчас ситуация изменилась и биотовары Армении продаются на рынке Франции», – сказал он. Среди них он назвал пива таких армянских производителей, как «Котайк», «Киликия», которые экспортируются в Марсель.
Для участия в форуме в Армению прибыло порядка 20 предпринимателей из Марселя, представляющие такие сферы, как торговля, текстиль и мода, строительство, сфера ИТ, производство мебели, медицины, а также представители Торгово-промышленной палаты Марселя.
Одновременно представитель армяно-французской Торгово-промышленной палаты добавил, что «молодой и независимой Армении необходимо терпение», чтобы армянские товары смогли занять свое место на европейском рынке.
Потенциальными же сферами для инвестиций он видит не только сферу сельского хозяйства, но и туризма. «Уже много туркомпаний Франции включают Армению в свои турпекеты», – сказал он