Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիան դեռ չգիտի, կմեկնի մեր հավաքականը Բաքու 2016թ.՝ Շախմատի համաշխարհային օլիմպիադայի, թե ոչ, քանի որ առջևում դեռ 4 տարի կա, PanARMENIAN.Net-ին են հայտարարել ֆեդերացիայում: Իր հերթին հայկական թիմի անդամները հայտարարեցին, որ այսօրվա պայմաններում իրենք չեն կարող մասնակցել այդ մրցաշարին, սակայն եթե 4 տարում ինչ-րո բան փոխվի, նրանց ելույթը չի բացառվում:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի շախմատի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Մաիր Մամեդովը extratime.az –ին հայտարարել էր, թե վստահ է, որ Հայաստանի հավաքականը կմասնակցի Բաքվի Օլիմպիադային:
«Ուշադիր հետևում եմ տարբեր հարցազրույցներին, որոնք հաջորդեցին Ստամբուլի օլիմպիադային: Որոշ հարցազրույցներում ափսոսանք է հայտնվում, որ 2016 հայ շախմատիստները չեն մասնակցի Բաքվի 2016թ. Օլիմպիադային, կարծես դա արդեն կատարված փաստ է: Առաջին հերթին, ուզում եմ նշել որ դա դեռ փաստ չի: Մինչ այդ երկու երկրների հարաբերությունները կարող են փոխվել»,-Մամեդովին է մեջբերում chess-news.ru:
Նա հավելել է նաև, որ չի հասկանում, թե այդ մարդիկ ինչու են ափսոսում, որ Հայաստանի հավաքականը չի ժամանի Բաքու, սակայն, «նույնպիսի զգայունություն չեն ցուցաբերում Ադրբեջանի հավաքականի հանդեպ, որը, հնարավոր է, չի մասնակցի Հայաստանում անցնող մրցումներին»:
«Միայն այն պատճառո՞վ, որ Հայաստանն օլիմպիական չեմպիոն դարձավ: Մինչ այդ Ադրբեջանը ևս կարող է հաղթել Օլիմպիադայում կամ այլ բարձր մակարդակի թիմային մրցումներում: Իմ կողմից վստահ եմ, որ Հայաստանի հավաքականը կմասնակցի Բաքվի Օլիմպիադային»,-ասել է Մամեդովը:
Նշենք, որ Ադրբեջանի հավաքականը երբեք չի դարձել Շախմատի համաշխարհային օլիմպիադայի հաղթող, որն անց է կացվում 1927 թվականից:

Шахматная Федерация Армении пока не знает, поедет ли сборная Армении на Всемирную шахматную олимпиаду в Баку в 2016 году, так как впереди еще четыре года, заявили корреспонденту PanARMENIAN.Net в Федерации. В свою очередь, члены армянской команды заявили, что при сегодняшней ситуации они не могут принять участие в этом турнире, но если за четыре года что-то изменится, их выступление на Олимпиаде не исключается.
Ранее вице-президент Федерации шахмат Азербайджана Маир Мамедов в интервью extratime.az выразил уверенность в том, что сборная Армении станет участником Олимпиады в 2016 году, которая пройдет в Баку.
"Внимательно читаю различные интервью, которые последовали вслед за завершением стамбульской Олимпиады. В некоторых из этих интервью высказываются сожаления о неприезде в 2016 году армянских шахматистов в Баку как о свершившемся факте. В первую очередь, хочу заметить, что этот факт еще не свершился. Как было сказано ранее, к тому времени отношения между двумя странами могут измениться”,- слова Мамедова передает chess-news.ru.
Он так же добавил, что не понимает, почему эти люди сожалеют о неприезде сборной Армении в Баку, но “не проявляют такую же чуткость в отношении сборной Азербайджана, которая тоже, возможно, не будет участвовать на соревновании, которое будет проходить на территории Армении”.
“Только потому, что Армения стала олимпийским чемпионом? Азербайджан к тому времени также может выиграть Олимпиаду или всегда имеет шанс выиграть командные соревнования самого высокого уровня. Со своей стороны хочу выразить уверенность, что сборная Армении приедет на бакинскую Олимпиаду и будет играть здесь”,- удивился Мамедов.
Стоит отметить, сборная Азербайджана никогда не становилась победителем Всемирной шахматной олимпиады, которая проводится с 1927 года.