Սեպտեմբերի 19-ից 23-ը 2012թ. Մոսկվայում կայացավ «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ Երիտասարդների VI ամենամյա հավաքը, որին մասնակցեցին ներկայացուցիչներ Ռուսական երկաթուղիների տարածքային տարբեր ստորաբաժանումներից, պատվիրակներ ԵՄ ու ԱՊՀ երկաթուղային վարչություններից ու երկաթուղային տեխնիկա արտադրող ընկերություններից: Ընդհանուր առմամբ՝ հավաքը մեկտեղեց ավելի քան 400 երիտասարդ մասնագետներ, հայտնում է ընկերության մամլո ծառայությունը:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ պատվիրակությունն ընդգրկված էր միջազգային խմբում: Խմբի աշխատանքի շրջանակներում Ընկերության պատվիրակները ներկայացրին զեկույց Հարավկովկասյան երկաթուղու գործունեության արդյունքների վերաբերյալ, մասնակցեցին միջմշակութային հաղորդակցություններին նվիրված սեմինար քննարկմանը և մինչ 2050 թ. գլոբալ տրանսպորտային համակարգերի ռազմավարական զարգացման հարցերին նվիրված կլոր սեղանին:
Քննարկումներից հետո որպես ԱՊՀ երկրներից հիմնական զեկուցեղ ընտրվեց ՀԿԵ պատվիրակը, ով այնուհետև ելույթ ունեցավ ամփոփիչ զեկույցով ԵՄ և Ռուսաստանը ներկայացնող զեկուցողների հետ միասին:
Հավաքի փակման արարողության ընթացքում միջազգային խմբի մասնակիցները հանդիպեցին «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ նախագահ Վլադիմիր Յակունինի հետ: «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ Երիտասարդների ամենամյա հավաքն Ընկերուրթունը կազմակերպում է սկսած 2007 թ. «ՌԵ» ԲԲԸ Երիտասարդները»» նպատակային ծրագրի շրջանակներում»:

19-23 сентября 2012 года состоялся VI ежегодный Слет молодежи ОАО «РЖД», в котором приняли участие представители различных региональных подразделений ОАО «РЖД», делегаты из зарубежных железнодорожных администраций и компаний-производителей железнодорожной техники стран ЕС и СНГ. В целом, Слет собрал более 400 молодых специалистов.
Делегаты ЗАО «ЮКЖД» были включены в состав международной секции. В рамках работ секции представители Компании представили доклад о результатах деятельности ЮКЖД, приняли участие в семинаре-дискуссии о кросскультурных коммуникациях и в дискуссиях относительно стратегических перспектив развития глобальных транспортных систем на период до 2050 года.
После обсуждений, в качестве основного докладчика из стран СНГ был выбран делегат от ЮКЖД, который и выступил с финальным докладом вместе с докладчиками из ЕС и России.
На закрытии слета состоялась встреча участников международной секции с президентом ОАО «РЖД» Владимиром Якуниным, сообщает пресс-служба ЮКЖД.
Слет молодежи ОАО "РЖД" проводится в компании с 2007 года в рамках реализации целевой программы "Молодежь ОАО "РЖД".