2011-ի բյուջեով Հայաստանի կառավարության աշխատակազմի բոլոր ծրագրերի իրագործմանը տրամադրվել է 35 մլրդ դրամ: Այդ մասին Հայաստանի խորհրդարանում բյուջետային լսումների ժամանակ հաղորդել է Հայաստանի կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը: Նրա խոսքով, միջոցները հիմնականում ուղղվել են խոշոր ծրագրերի իրագործմանը, որոնց շարքում` Հազարամյակի մարտահրավերներ հիմնադրամի ծրագրերը` 27 մլրդ դրամ, սոցիալական հիմնադրամի ծրագրեր` 3,5 մլրդ դրամ, և մի շարք գյուղատնտեսական ծրագրեր, որոնք ուղղված են գյուղի հնարավորությունների բարձրացմանը, ինչպես նաև քաղաքային ջեռուցման ապահովմանը:
Դրա հետ կապված նա հավելել է, որ մնացած գումարը 3 մլրդ դրամի չափով ուղորդվել է այլ ծրագրերի իրագործմանը, այդ թվում, վերլուծական և տեղեկատվական ծրագրերի ֆինանսավորմանը, ինչպես նաև Զարգացման հայկական գործակալության ֆինանսավորմանը և կառավարության աշխատակազմի պահպանմանը:
«Ընդհանուր առմամբ, կատարողականության ցուցանիշը կազմել է 95 տոկոս: Դա ավելի ցածր է, քան կարող էր լինել, քանի որ 2011-ի արդյունքներով ապահովվել է գյուղատնտեսական հնարավորությունների բարձրացման ծրագրի ցածր ցուցանիշ»,- ասել է Դավիթ Սարգսյանը:
Պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը հետևություններ է կատարել Հայաստանի կառավարության աշխատակազմի ղեկավարի հաշվետվության վերաբերյալ: «Ուշադրություն դարձնելով ձեր ֆինանսական և ոչ ֆինանսական ցուցանիշներին, կարելի է հանգել եզրակացության, որ պլանավորվել է կատարողականության ավելի ցածր ցուցանիշ, բայց այն գերակատարվել է: Դա նշանակում է լրացուցիչ ջանքեր: Ունեցել է դա արդյոք ֆինանսական հետևանքներ, եթե այո, ապա որքան, եթե ոչ, ապա ստացվում է, որ դուք շահագործում եք ձեր աշխատողներին»,- ասել է նա:
Դավիթ Սարգսյանը պատասխանել է, որ չգիտի, թե ինչ գերակատարված ցուցանիշների մասին է խոսում Մինասյանը, «իսկ աշխատողներին աշխատակազմը չի շահագործում»:

25 Сентябрь 2012 - 08:48 AMT
По бюджету 2011 года на реализацию всех программ Администрации правительства Армении было выделено 35 млрд. драмов. Об этом на бюджетных слушаниях в парламенте Армении сообщил руководитель Администрации правительства Давид Саргсян. По его словам, средства в основном были направлены на реализацию крупных программ, среди которых программы фонда Вызова тысячелетия – 27 млрд. драмов, на программы социального фонда – 3.5 млрд. драмов, и ряд сельхоз программ, нацеленных на повышение возможностей села, а также на обеспечение городского отопления.
В связи с этим он добавил, что остальная сумма в размере 3 млрд. драмов была направлена на реализацию иных программ, в том числе на финансирование аналитических и информационных программ, а также на финансирование Армянского агентства развития и сохранение Администрации правительства.
“В целом, показатель выполняемости составил 95%. Это ниже, чем могло бы быть, поскольку по итогам 2011 года был обеспечен низкий показатель по программе повышения сельскохозяйственных возможностей”, – сказал Давид Саргсян.
Депутат Арцвик Минасян сделал свои выводы по отчету руководителя Администрацией правительства Армении.
“Обращая внимание на ваши финансовые и нефинансовые показатели, можно прийти к выводу, что был запланирован более низкий показатель выполняемости, но он перевыполнен. Это означает дополнительные усилия. Имело ли это финансовые последствия, если да, то сколько, если нет, то выходит, что вы эксплуатируете ваших сотрудников”, – сказал он.
На что Давид Саргсян ответил, что не знает, о каких перевыполненных показателях говорит Минасян, “а сотрудников Администрация не эксплуатирует”.