ՀՀ-ում Ռուսաստանի դեսպանության և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հովանու ներքո սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 9-ը Հայաստանում տեղի կունենա Ռուսաստանի տուրիզմի միջազգային ակադեմիայի և Տուրիզմի հայկական ինստիտուտի առաջին համատեղ զբոսաշրջային գիտարշավը՝ նվիրված դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակին ՌԴ ու ՀՀ միջև: Գիտարշավի հիմնական խնդիրներից է երիտասարդական զբոսաշրջության զարգացումը, ինչը կնպաստի երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը:
Գիտարշավի մասնակիցներին կընդունեն Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Գիտարշավի ավարտին Հայաստանի զբոսաշրջության ինստիտուտում տեղի կունենա «կլոր սեղան», որի ժամանակ կքննարկվեն զբոսաշրջության զարգացման հարցերը, հայտնում է ՌԴ դեսպանության մամլո ծառայությունը:

From September 30-October 9, under the auspices of Russian embassy in RA and Armenian Economy Ministry, Armenia will for the first time host a joint scientific expedition over Armenia by Russian International Academy for Tourism and (RIAT) and Armenian Institute of Tourism.
Along with marking the 20th anniversary of Russian-Armenian diplomatic relations, the event aims to develop youth tourism and contribute to strengthening of Armenian-Russian friendly relations.
The participants will further meet with Catholicos of All Armenians Karekin II and Yerevan Mayor Taron Margaryan.
After the expedition, the Armenian Institute of Tourism will host a roundtable, with development of tourism on agenda, Russian embassy’s press service reported.