Սեպտեմբերի 28-ին Հոկտեմբերյան քաղաքում կբացվի «Կինոաշուն 2012» ազգային կինոյի ամիս ծրագիրը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանկ ասաց Ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը: Այս տարի ծրագիրը կնվիրվի Համո Բեկնազարյանի 120-ամյակին: Գևորգյանի խոսքով՝ սպասվում է 2 մեծ միջոցառում ՝ Համո Բեկնազարյանին նվիրված գիտաժողով և նրա ֆիլմների ցուցադրություն : Բեկնազարյանը նկարահանել է 18 ֆիմ, որոնց մեծ մասը հայ կինոսերներին հայտնի չէ: Գևորգյանը նշեց, որ այս տարվա ծրագրի համար Երևանի և Մոսկվայի արխիվներից հանվել են Բեկնազարյանի բոլոր ֆիլմերը և այժմ թվայնացվում են: Բացի Բեկնազարյաի հոբելյանից կնշվեն ևս 6 կիոռեժիսորների հոբելյաններ: Այս տարի ծրագիրը ֆինանսավորվում է բացառապես Մշակույթի նախրարության միջոցներով, ինչի համար տրամադրվել է 4 մլն դրամ: «Կինոաշուն» ծրագիրը կանցկացվի ՀՀ բոլոր մարզերում, Երևանի համայնքներում, բուհերում, սահմանամերձ գյուղերում և զորամասերում:
Յուրաքանչյուր մարզից ընտրվել է 3 վայր, որտեղ ցուցադրվելու են 3-5 ֆիլմեր: Կցուցադրվեն ինչպես հին հայկական, այպես էլ՝ վերջին տարիներին նկարահանված ֆիլմերը:

26 Сентябрь 2012 - 10:50 AMT
28 сентября в Октемберяне откроется программа-месячник национального кино “Киноосень 2012”. Об этом 26 сентября во время встречи с журналистами сказал директор Национального киноцентра Армении Геворк Геворкян. В этом году программа будет посвящена 120-летию со дня рождения Амо Бекназаряна.
По словам Геворкяна, ожидается два крупных мероприятия: научная конференция, посвященная Амо Бекназаряну и показ фильмов. Бекназарян снял 18 фильмов, большинство которых неизвестны армянским любителям кино.
Геворкян отметил, что для программы этого года фильмы были взяты из архивов Еревана и Москвы, и теперь они оцифровываются. Помимо юбилея Бекназаряна будут отмечены еще 6 юбилеев кинорежиссеров. В этом году программа финансируется исключительно Министерством культуры РА, на эти цели выделено 4 млн драмов.
Программа “Киноосень” будет проведена во всех областях Армении, административных округах Еревана, приграничных селах и воинских частях. Из каждой области будет выбрано три места, где будут показаны по 3-5 фильмов. Будут показаны как старые, так и снятые относительно недавно армянские кинокартины.