Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը բացում է իր 50-րդ հոբելյանական համերգաշրջանը: Այդ մասին այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ասաց Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար, գլխավոր դիրիժոր Վահան Մարտիրոսյանը: «Հաշվի առնելով, որ նվագախումբը հիմնադրվել է 1962թ. ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Զարեհ Սահակյանցի կողմից` 2012-ին լրանում է նվագախմբի գործունեության 50 տարին: Ուստի նախաձեռնել ենք հոբելյանական համերգաշրջան, որը մեկնարկում է այսօր` սեպտեմբերի 26-ին` ժամը 19:00-ին, Կոմիտասի անվ. Կամերային երաժշտության տանը:
Համերգի ընթացքում Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը կկատարի Արենսկու, Գլազունովի, Բլյումենֆելդի ստեղծագործությունները Ռուսական Վարիացիներ թեմաներով: Գլազունովի Կոնցերտ սաքսոֆոնի և լարայինների համար ստեղծագործությունում ելույթ կունենա միջազգային մրցույթի դափնեկիր սաքսոֆոնահար Գոռ Ղասաբյանը:
Անդրադառնալով համերգաշրջանի մյուս ծրագրված համերգներին` Վահան Մարտիրոսյանը նշեց, որ հոկտեմբերի 23-ին նախատեսվում է համերգ ջութակահար և դիրիժոր Լևոն Չիլինգարյանի գեղարվեստական ղեկավարությամբ, իսկ նոյեմբերի 1-ին նվագախումբը կկատարի 4 հայ կոմպոզիտորների` Աճեմյանի, Բաբայանի, Զաքարյանի և Չաուշյանի ստեղծագործությունները:
Դեկտեմբերի 1-ին Արամ Խաչատրյան մեծ համերգասրահում ծրագրված է Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի հոբելյանական համերգաշրջանի գալա-համերգը:

Государственный камерный оркестр Армении открывает свой 50-ый юбилейный концертный сезон. Об этом 26 сентября во время пресс-конференции в Ереване сказал художественный руководитель и главный дирижер оркестра Ваан Мартиросян.
“Если учесть, что оркестр основан в 1962 году заслуженным деятелем искусства РА Заре Саакянцем, то в 2012 году исполняется 50 лет деятельности оркестра. Поэтому мы инициировали юбилейный концертный сезон, который стартует сегодня, 26 сентября в 19:00 часов в Доме камерной музыки им. Комитаса в Ереване”.
В ходе концерта Государственный камерный оркестр Армении исполнит произведения Аренского, Глазунова, Блюменфельда на темы Русских вариаций. При исполнении Концерта для саксофона и струнных Глазунова вместе с оркестром выступит лауреат международного конкурса, саксофонист Гор Хасабян.
Ваан Мартиросян также отметил, что 23 октября планируется концерт под руководством скрипача и дирижера Левона Чилингаряна, а 1 ноября оркестр исполнит произведения 4 армянских композиторов Ачемяна, Бабаяна, Закаряна и Чаушяна.
1 декабря в большом концертном зале “Арам Хачатурян” запланирован Гала-концерт юбилейного концертного сезона Государственного камерного оркестра Армении.