2011-ին հանրապետության պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվությունները ներկայացնելիս ՀՀԿ պատգամավոր Վահրամ Բաղդասարյանը բարձրացրել է Հայաստանը թռչնամսով և ձվերով ինքնապահովելու հարցը: «Մենք տեղի մսի արտադրության լուրջ պահանջարկ ունենք: Արտահանող երկրից մենք վերածվել ենք ներկրողի: Նույնիսկ անզեն աչքով կնեդանաբուծության ոլորտում կարելի է անկում նկատել»,- հայտարարել է պատգամավորը:
Նրա խոսքով, Լոռու և Շիրակի մարզերում կենդանաբուծության զարգացման պահանջարկ կա, հակառակ դեպքում «մենք դատարկ գյուղեր կունենանք»:
Իր հերթին Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը հաղորդել է, որ այսօրվա դրությամբ Հայաստանը ներկրում է թռչնամսի 55 տոկոսը` ներքին շուկայի պահանջարկն ապահովելու համար:
Նա նշել է, որ մինչև 2012-ը կենդանաբուծության ոլորտում, հատկապես թռչնամսի արտադրության մեջ, անկում է արձանագրվել: Նախարարը դա կապել է նրա հետ, որ կառավարական ծրագրից հանվել է դրանց վակցինացիան, ինչը հանգեցրել է դրանց 30 տոկոս կրճատման: Դրա հետ կապված նա նաև հավելել է, որ արդեն մշակվել է կենդանաբուծության և թռչնաբուծության զարգացման ծրագիր, որը կներկայացվի կառավարության հաստատմանը:
Ինչ վերաբերվում է ձվերի արտադրությանը, ապա Կարապետյանի խոսքով արդեն 2011-ից Հայաստանն ապահովում է ներքին շուկան: Ավելին, նրա խոսքով, 2011-ին Հայաստանը ԱՊՀ երկրների շարքում զբաղեցրել է առաջին տեղը տավարի գլխաքանակի աճի տեմպերով: «2011-ին 2010-ի համեմատ խոշոր եղջերավոր անասունի գլխաքանակն ավելացել է 58 հազար գլխով, մանր եղջերավոր անասունի գլխաքանակը` 62 հազարով, իսկ կովերի գլխաքանակը` 30 հազարով»,- հաղորդել է նախարարը:

На представлении годовых отчетов об исполнении государственного бюджета республики на 2011 год постоянным парламентским комиссиям, депутат от РПА Ваграм Багдасарян поднял вопрос самообеспечения Армении мясом птицы и яйцами.
“У нас есть серьезная потребность в производстве местного мяса. Из экспортирующей страны мы превратились в импортирующую. Даже не вооруженным взглядом в сфере животноводства можно заметить спад”,- заявил депутат.
По его словам, в таких областях Армении как Лори и Ширак есть потребность в развитии животноводства, в противном случае “мы будем иметь пустые села”.
В свою очередь министр сельского хозяйства Сего Карапетян сообщил, что на сегодняшний день Армения импортирует 55% мяса птицы для обеспечения потребностей внутреннего рынка.
Он отметил, что до 2012 года в сфере животноводства, особенно производства мяса птицы, был зафиксирован спад. Министр связал это с тем, что из правительственной программы было изъято их вакцинация, что привело к их 30% сокращению. В связи с этим он также добавил, что уже разработана программа по развитию животноводства и птицеводства, которая будет представлена на утверждение правительства.
Что касается производства яиц, то по словам Карапетяна, уже с 2011 года Армения уже обеспечивает внутренний рынок. Более того, по словам министра, в 2011 году Армения занимала первое место среди стран СНГ по темпам роста поголовья скота.
“В 2011-м году по сравнению с 2010-м поголовье крупного рогатого скота увеличилось на 58 тыс голов, мелкого – на 62 тыс, а поголовье коров на 30 тыс”, – сообщил министр сельского хозяйства.