Արտաքին առևտրի գործարքների ֆինանսավորման առավել արդյունավետ և շահավետ գործիքներից է փաստաթղթային ակրեդիտիվը, որը թույլ է տալիս մի կողմից նվազագույնի հասցնել առաքված ապրանքի համար չվճարելը, մյուս կողմից` առաքման համար պարտականությունները չկատարելը: Այդ մասին հայտարարել է HSBC բանկ Հայաստանի առևտրի ֆինանսավորման բաժնի կառավարիչ Արթուր Պետրոսյանը բանկի կողմից կազմակերպված Առևտրի ֆինանսավորման ակադեմիայի սեմինարի ընթացքում: Նրա խոսքով, փաստաթղթային ակրեդիտիվի կիրառումը թույլ է տալիս վճարումներ կատարելու պայմաններն առավելագույն հարմար դարձնել ինչպես ներկրողի, այնպես էլ արտահանողի համար:
Արթուր Պետրոսյանը նշել է, որ բոլոր ներկրողները և արտահանողները գործողություններն իրականացնելիս բախվում են որոշակի ռիսկերի հետ, մասնավորապես, տրանսպորտի, ապահովագրության և լոգիստիկայի ոլորտներում: Վերջին տարիներին ամենավտանգավորը դարձել է գործընկերների որոնումը և ինտերնետի միջոցով կանխավճարներ կատարելը, որտեղ գրանցված են հազարավոր կեղծ ընկերությունները, որոնք զբաղվում են խարդախությամբ: Նրա խոսքով, առևտրի բանկային ֆինանսավորման դերն աճում է նաև կապված նրա հետ, որ ճգնաժամից հետո ընկերությունները չեն համաձայնվում աշխատել արտահանման ուղղությամբ առանց ինչ-որ երաշխիքների:
Նա հավելել է, որ Հայաստանի արտաքին ապրանքաշրջանառության միայն 3 տոկոսն է ֆինանսավորվում բանկային գործիքների միջոցով, մնացած 97 տոկոսը` ռիսկային և ոչ այդքան շահավետ գործարքներ են, քանի որ բանկային գործիքները թույլ են տալիս ավելի արդյունավետ սխեմաներ կիրառել ինչպես ներկրման, այնպես էլ արտահանման համար:
Առևտրի ֆինանսավորման ակադեմիան ստեղծվել է 2010-ի հունիսին Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի և Հայաստանի ՓՄՁ զարգացման ազգային կենտրոն հիմնադրամի համագործակցության շրջանակներում և նպատակ ունի օժանդակել Հայաստանում գործող ներմուծող-արտահանող ընկերություններին առևտրային հնարավորություններից քաղել առավելագույնը: Էյչ-Էս-Բի-Սի Առևտրի ֆինանսավորման ակադեմիաները հաջողության են հասել Էյչ-Էս-Բի-Սի Խմբի անդամ բանկերի գործունեության մի շարք երկրներում. Եվրոպայում դրանք են Միացյալ Թագավորությունը, Ֆրանսիան և Վրաստանը:

Одним из самых эффективных и выгодных инструментов финансирования внешнеторговых сделок является документарный аккредитив, который позволяет свести до минимума риск неплатежа за поставленный товар, с одной стороны, и неисполнение обязательств по поставке – с другой. Об этом заявил управляющий отделом финансирования торговли HSBC Банка Армения Артур Петросян в ходе организованного банком семинара Академии финансирования торговли. По его словам, применение документарного аккредитива позволяет сделать условия совершения платежей по договорам максимально удобными как для импортера, так и для экспортера.
Артур Петросян отметил, что все импортеры и экспортеры сталкиваются с определенными рисками при осуществлении операций, в частности, в сфере транспорта, страхования и логистики. А в последние годы самым опасным стал поиск партнеров и осуществление предоплаты посредством Интернета, где зарегистрированы сотни тысяч фиктивных компаний, занимающихся мошенничеством. По его словам, роль банковского финансирования торговли возрастает также в связи с тем, что после кризиса компании не соглашаются работать на экспорт без наличия каких-либо гарантий.
Он добавил, что лишь 3% внешнеторгового оборота Армении финансируется посредством банковских инструментов, остальные 97% – это рискованные и менее выгодные сделки, так как банковские инструменты позволяют использовать более эффективные схемы как импорта, так и экспорта.
В июне 2010 года ЗАО «HSBC Банк Армения» совместно с Национальным центром по развитию малого и среднего предпринимательства Армении открыли Академию финансирования торговли, где проводятся семинары с целью содействия развитию бизнеса в международной торговле. Семинары проводят специалисты департамента финансирования торговли ЗАО «HSBC Банк Армения» на бесплатной основе. Академия финансирования торговли является глобальным проектом Группы HSBC, и он уже стартовал в Англии, во Франции и в Грузии и доказал свою эффективность.