ՎՏԲ խմբի «Թեթև բանկ» նախագծի մեկնարկի նախաշեմին ՎՏԲ24-ի նախագահ-վարչության նախագահ Միխայիլ Զադորնովը պատմեց Հայաստանում և Բելառուսում ապառիկ վարկավորման ծրագրի մասին:
Ապառիկ վարկավորման ծրագիրը թույլ է տալիս վարկը ձևակերպել անմիջապես խանութում, բանկը վարկավորում է ապրանքի մինչև 100% արժեքը և չի պահանջվում երաշխավորողի առկայություն: ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի և ՎՏԲ-Բելառուս Բանկի աշխատակիցները վարկի տրամադրման որոշումը կայացնում են 15-20 րոպեի ընթացքում:
«Բելառուսում այս նախագիծը մեկնարկել է 2010 թվականին», – տեղեկացրեց Միխայիլ Զադորնովը: – «2012 թվականի առաջին եռամսյակի ընթացքում ապառիկ վարկավորման պորտֆելը ավելացվել է 1,9 անգամ և այժմ կազմում է ավելի քան 117 մլն. ռուբլի: Ներկայումս Բելառուսի տարածքում Բանկն ունի 766 վաճառքի կետեր, որտեղ իրականացվում է ապառիկ վարկավորում, և մինչև տարեվերջ նրանց թիվը կհասնի 790-իե:
Ինչպես նաև 2012թ. ապրիլ ամսից ՎՏԲ-Բելառուս Բանկը էքսպրես վարկ ձևակերպող իր հաճախորդներին առաջարկում է անմիջապես թողարկվող վարկային քարտեր instant issue` մայիս ամսվա ընթացքում վաճառվել է 350 քարտ, իսկ հունիսին` 558:
Ապառիկ վարկավորման ծրագիրը Հայաստանում մեկնարկել է 2011 թվականին: Այժմ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի ապառիկ վարկավորման պորտֆելը կազմում է 57 մլն. ռուբլի, 2012 թվականի առաջին եռամսյակի ընթացքում բանկը տրամադրել է 3400 վարկ 44,5 մլն. ռուբլի գումարի չափով:
«Այժմ 100-ից ավելի վաճառքի կետերում առաջարկվում է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի ապառիկ վարկավորում», – նշեց Միխայիլ Զադորնովը: -«Նախագծի հաջողությունը թույլ կտա բանկին վաճառքի կետերի քանակը հասցնել 225-ի մինչև այս տարվա վերջ»:
ՎՏԲ24-ը հանդիսանում է ՎՏԲ ԲԲԸ դուստր բանկ և մասնագիտանում է ֆիզիկական անձանց, անհատ ձեռնարկատերերի և փոքր բիզնեսի ընկերությունների սպասարկման ոլորտում: Բանկի կանոնադրական կապիտալը կազմում է 50,7 մլրդ ռուբլի:

27 Сентябрь 2012 - 13:58 AMT
В преддверии запуска проекта «Легкий банк» Группы ВТБ президент-председатель правления ВТБ24 Михаил Задорнов рассказал о программе POS-кредитования в республике Армения и республике Беларусь.
Программа POS-кредитования позволяет оформлять кредит непосредственно в магазине, банк кредитует до 100 % стоимости товара и не требует наличия поручителей. Сотрудники Банка ВТБ (Армения) и Банка ВТБ (Беларусь) принимают решение о выдаче кредита за 15-20 минут, сообщает пресс-служба ЗАО «Банка ВТБ (Армения)».
«В республике Беларусь проект запустился в 2010 году. За первое полугодие 2012 года портфель POS-кредитов был увеличен в 1,9 раза и сейчас составляет более 117 млн рублей. В настоящее время на территории Белоруссии у банка 766 точек продаж POS-кредитов, до конца года их число увеличится до 790», – сообщил Михаил Задорнов.
Также с апреля 2012 года Банк ВТБ (Беларусь) предлагает клиентам, оформляющим экспресс-кредит, кредитные карты моментального выпуска instant issue – в мае было продано 350 карт, в июне – 558.
Программа POS-кредитования в республике Армения стартовала в 2011 году. Сейчас портфель POS-кредитов «Банка ВТБ (Армения)» составляет более 57 млн рублей, за первое полугодие 2012 года банк выдал 3400 кредитов на 44,5 млн рублей.
«Сейчас более 100 точек продаж предлагают POS-кредиты «Банка ВТБ (Армения)», Успех проекта позволит банку довести количество точек до 225 еще до конца этого года», – отметил Михаил Задорнов.