Այսօրվա դրությամբ աշխարհի բազմաթիվ երկրում, այդ թվում` այնպիսի երկրներում, ինչպիսին է Հայաստանը, բանկերի և այլ ֆինանսական կազմակերպությունների ղեկավարներ են պաշտոնյաներ, ովքեր ռիսկերի կառավարման ոլորտում բավարար գիտելիքների չեն տիրապետում: Այս մասին սեպտեմբերի 27-ին հայտարարել է ռիսկերի կառավարման ոլորտում մասնագետների համընդհանուր ասոցիացիայի տնօրեն Ալեսթեր Գրահամը:
Երևանում տեղի է ունենում միջոցառում` նվիրված «Ֆինանսական համակարգում ռիսկերի կառավարում» թեմային, որի կազմակերպիչներն են IAB ընկերությունը, Հայաստանի Բանկերի միությունը և ռիսկերի կառավարման ոլորտում մասնագետների համընդհանուր ասոցիացիան (GARP): Միջոցառմանը մասնակցում են ֆինանսական կառույցների, ապահովագրական ընկերությունների, ինչպես նաև միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ:
Այս առնչությամբ մասնագետը հավելել է, որ ժամանակակից պայմաններում բազմաթիվ ֆինանսական կառույցներում ստեղծվում են հատուկ ստորաբաժանումներ, որոնք անմիջականորեն զբաղվում են ռիսկերի գնահատմամաբ և կառավարմամբ: Ռիսկերի գնահատման վրա ազդող առավել կարևոր գործոնների թվում Գրահամը նշել է կարևոր տվյալների հավաքագրումը, քանի որ նրա պրակտիկայում բազմիցս հանդիպել են դեպքեր, երբ անհրաժեշտ է եղել «բազան մաքրել սխալ տվյալներից»:
Ալեսթեր Գրահամը նաև ներկայացրել է կրթական ծրագիրը, որով բոլոր ցանկացողները կարող են հանձնել քննություն և ստանալ GARP ատեստավորում: Նա նաև չի բացառել, որ նման հնարավորություն կարող է ստեղծվել նաև Երևանում և հավակնորդները ստիպված չեն լինի դրա համար մեկնել Մոսկվա կամ Կիև:
Միջոցառման արդյունքում, Ալեսթեր Գրահամը GARP ասոցիացիայի RCP սերտիֆիկատներ է շնորհել Հայաստանի ուսանողներին, որոնք հավատարմագրում են անցել:

На сегодняшний день во многих странах мира, в том числе и в такой стране, как Армения, главами банков и иных финансовых организаций являются официальные лица, которые недостаточно владеют знаниями в сфере управления рисками. Об этом 27 сентября сказал исполнительный директор всеобщей ассоциации специалистов в сфере управления рисками Алестер Грахам.
В Ереване проходит мероприятие, посвященное теме «Управление рисками в финансовой системе», организаторами которой выступают компания IAB, Союз банков Армении и Всеобщая ассоциация специалистов в сфере управления рисками (GARP). В мероприятии принимают участие представители финансовых структур, комбанков, страховых и консалтинговых компаний, а также международных структур.
В связи с этим специалист добавил, что в современных условиях во многих финансовых структурах создаются спецпоздразделения, которые непосредственно занимаются оценкой и управлением рисками. Среди наиболее важных факторов, влияющих на оценку рисков, Грхам назвал сбор правильных данных, поскольку в его практике не раз встречался случай, когда приходилось «очистить базу от неверных данных».
Алестер Грахам также представил образовательную программу, по которой желающие могут сдать экзамены и получить аттестацию GARP. Он также не исключил возможность, что такая возможность в ближайшее время появиться и в Ереване, и претендентам не приодеться ехать для этого в Москву и Киев.
По итогам мероприятия Алестер Грахам вручил сертификаты RCP ассоциации GARP студентам Армении, прошедшим аккредитацию.