Հայաստանն առաջընթաց է արձանագրում միրգ և բանջարեղեն արտահանելու ոլորտում, սեպտեմբերի 28-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Մակարյանը: Նրա խոսքով, սեպտեմբերի 27-ի դրությամբ հանրապետությունից արտահանվել է 21 435 տոննա միրգ և բանջարեղեն, մասնավորապես, ծիրան` 12 628 տոննա, դեղձ` 906 տոնա, խաղող` 3000 տոննա, կեռաս` 1100, բանջարեղեն` 3 200:
Դրա հետ կապված նա բերել է նույն շրջանի անցած տարվա տվյալները, որոնց համաձայն արտահանվել է 11 000 տոննա միրգ և բանջարեղեն, որոնցից 7 300 տոննա ծիրան, 240 տոննա դեղձ, 940 տոննա խաղող, 670 տոննա կեռաս և 1500 տոննա բանջարեղեն: «Այսպիսով, այս տարի արտահանվել է 2 անգամ ավելի միրգ և բանջարեղեն»,- ասել է նա:
Ընդհանուր առմամբ, փոխնախարարի խոսքով, 2011-ին արտահանվել է 16 800 տոննա միրգ և բանջարեղեն 2010-ի 12 400 տոննա ցուցանիշի փոխարեն: «Արտահանման գործընթացը շարունակվում է, և դրա ծավալները դեռ կաճեն: Այժմ ակտիվ կերպով տեղի է ունենում խաղողի արտահանում, իսկ հետո ձեռնամուխ կլինենք կարտոֆիլի արտահանմանը»,- հավելել է նա:

28 Сентябрь 2012 - 08:25 AMT
Армения фиксирует прогресс в сфере экспорта овощей и фруктов, заявил 28 сентября на пресс-конференции в Ереване заместитель министра сельского хозяйства Армении Роберт Макарян. По его словам, по состоянию на 27 сентября из республики было экспортировано 21 435 тонн овощей и фруктов, из которых абрикосов – 12 628 тонн, 906 тонн персиков, 3000 тонн винограда, 1100 тонн черешни, 3 200 овощей.
В связи с этим он привел прошлогодние данные за аналогичный период, согласно которым было экспортировано 11 000 тонн овощей и фруктов, из которых 7 300 тонн абрикосов, 240 тонн персиков, 940 тонн винограда, 670 тонн черешни и 1 500 тонн овощей. «Таким образом, в этом году было экспортировано в 2 раза больше овощей и фруктов», – сказал он.
В целом же, по словам замминистра, в 2011 году было экспортировано 16 800 тонн овощей и фруктов, против показателя в 12 400 тонн за 2010 год. «Процесс экспорта продолжается, и его объемы будут еще расти. Сейчас активно идет экспорт виноград, а затем приступим к экспорту картофеля», – добавил он.