Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) առաքելությունը, պրն. Մարկ Հորթոնի գլխավորությամբ, սեպտեմբերի 5-18-ն այցելել է Երևան` «Երկարաձգվող ֆինանսավորման» (EFF)/ «Երկարաձգվող վարկավորման» (ECF) ծրագրերի հինգերորդ ամփոփիչ ստուգման շուրջ քննարկումներ և 2012 թ. IV հոդվածի շրջանակում խորհրդակցություններ անցկացնելու նպատակով:
ԱՄՀ-ի կենտրոնակայան վերադառնալուց հետո պրն. Հորթոնն արել է հետևյալ հայտարարությունը.
«Անցյալ տարվա ընթացքում մակրոտնտեսական պայմանները շարունակել են բարելավվել: Լավ բերքի և հանքարդյունաբերության ու ծառայությունների ոլորտների դինամիկայի շնորհիվ ակնկալվում է, որ 2012 թ. աճը կհասնի 6.2 տոկոսի, իսկ 2013 թ., տնտեսության միտման վերականգնվելուն զուգահեռ և Եվրոպայի ու Ռուսաստանի պայմանները հաշվի առնելով, կչափավորվի՝ կազմելով 4.3 տոկոս: Պահպանվում է չափավոր գնաճ՝ պայմանավորված գյուղատնտեսության ոլորտի վերականգնմամբ և առողջ քաղաքականությամբ. ակնկալվում է, որ 2012 թ. մնացած ժամանակահատվածում և 2013 թ. գնաճը կպահպանվի ՀՀ կենտրոնական բանկի (ՀՀ ԿԲ) նպատակադրած միջակայքում(4±1.5 տոկոս):
«Ծրագրի ուղղությամբ կատարողականն ընդհանուր առմամբ բավարար է: Հարկաբյուջետային հաշվեկշռիը շարունակել է բարելավվել, ընդ որում՝ պակասուրդն ակնկալվում է, որ 2012 թ. կնվազի մինչև մոտավորապես ՀՆԱ-ի 2 տոկոսը, իսկ հաջորդ տարի, երբ իրականացվեն խոշոր կապիտալ ծրագրեր, չափավոր կբարձրանա՝ մինչև 2.6 տոկոս:
«ՀՀ ԿԲ ուժեղացրել է հավատարմությունը ճկուն փոխարժեքի և գնաճի նպատակադրման ռեժիմին: ՀՀ ԿԲ շարունակում է դրամավարկային քաղաքականության գործիքների բարելավումը և իր՝ մասնավորապես արտարժութային վարկավորմանն առնչվող ռիսկերի մոնիթորինգը: 2012 թ. երկրորդ եռամսյակից սկսած արտաքին ցնցման հետևանքով արտարժույթի շուկայում զգալի միջամտություն տեղի ունեցավ՝ չափից ավելի տատանողականությունը կանխելու համար, և հունիսի ավարտի համար նախատեսված՝ պահուստներին վերաբերող կատարողական չափորոշիչը չկատարվեց: Հինգերորդ ամփոփիչ ստուգումն ավարտելու համար անհրաժեշտ կլինի բացառություն անել և ուղղիչ գործողություններ ձեռնարկել:
«Կառուցվածքային բարեփոխումների ուղղությամբ առաջընթաց կա, թեև ցանկալիից դանդաղ տեմպով: Բոլոր տնտեսվարողների համար մրցակցության հավասար պայմանների ապահովումը, այդ թվում՝ հարկային վարչարարության առանցքային ոլորտում, կարևոր բեկում կմտցնի գործարար միջավայրում: Առաքելությունն առաջին արդյունքներին է սպասում «Կարգավորիչ գիլյոտին» ծրագրից, որի նպատակն է էապես վերափոխել կանոնակարգերն ու բյուրոկրատական քաշքշուկը, և մրցակցության հանձնաժողովի կողմից օրենքի կիրարկման ընթացիկ գործողություններից:
«Առաքելությունը նախնական համաձայնություն է ձեռք բերել 2012 թ. մնացած ժամանակահատվածի և 2013 թ. քաղաքականության ծրագրի շուրջ, որը կարող է հիմք ստեղծել ստուգումն ավարտելու համար: Ըստ նախնական ժամանակացույցի նախատեսվում է, որ ԱՄՀ խորհուրդը ստուգումը կքննարկի դեկտեմբերի սկզբին կայանալիք նիստի ժամանակ: Հաստատման դեպքում ԱՄՀ-ն կտրամադրի 52 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ EFF/ECF ծրագրերի շրջանակում տրամադրած ընդհանուր գումարը հասցնելով 327 միլիոն ԱՄՆ դոլարի:
«Իշխանությունները մեծ հետաքրքրվածություն են արտահայտել 2013 թ. կեսին ընթացիկ ծրագրի ավարտից հետո ԱՄՀ հաջորդ ծրագրով, որը հավանաբար կընդգրկի հետագա 3 տարիները: Նրանք նշել են, որ նոր ծրագիրը կսատարի արտաքին և հարկաբյուջետային ճշգրտումը շարունակելու քաղաքականությանը, քաղաքականության բուֆերների և հարկաբյուջետային հնարավորությունների ամրապնդման և աճը խթանող կառուցվածքային բարեփոխումների իրականցման համար՝ ճգնաժամով պայմանավորված աջակցության զգալի գումարների ետ վերադարձի ժամանակահատվածում: Հիմնադրամի նոր ծրագրի շուրջ քննարկումները սկսելուց առաջ ԱՄՀ խորհուրդը պետք է դիտարկի Հիմնադրամի այն ծրագրերի փաստացի գնահատման արդյունքները, որոնք իրականացվել են 2005 թ. սկսած, երբ կատարվել է վերջին փաստացի գնահատումը: Նախապատրաստման փուլում գտնվող փաստացի գնահատման արդյունքները կօգնեն ուղղորդել նաև նոր ծրագրի նախագծումը:
«Պատվիրակությունը հանդիպել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանի, կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանի, էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանի, էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանի, տրանսպորտի և կապի նախարար պրն. Գագիկ Բեգլարյանի, ինչպես նաև պետական այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, միջազգային համայնքի, բանկային և գործարար ոլորտների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ: Առաքելությունը ցանկանում է շնորհակալություն հայտնել իշխանություններին և Հայաստանի մյուս գործընկերներին ջերմության և հյուրընկալության համար»:–

A mission of the International Monetary Fund (IMF) led by Mark Horton visited Yerevan during September 5–18 to conduct discussions for the Fifth Review of the Extended Fund Facility/Extended Credit Facility arrangements and the 2012 Article IV consultations.
After return to IMF headquarters, Mr. Horton made the following statement:
“Macroeconomic conditions have continued to improve over the past year. With a positive harvest and dynamic mining and services sectors, growth is expected to reach 6.2 percent in 2012 and to moderate to 4.3 percent in 2013, as the economy returns to trend and given conditions in Europe and Russia. Inflation remains moderate, driven by the agricultural rebound and a sound policy framework, and is expected to remain within the target band (4±1.5 percent) of the Central Bank of Armenia (CBA) during the rest of 2012 and in 2013.
Program performance remains broadly satisfactory. The fiscal balance has continued to improve, with the deficit expected to decline to about 2 percent of GDP in 2012, and to increase moderately to 2.6 percent next year as large capital projects are implemented.
The CBA has shown strengthened commitment to a flexible exchange rate and the inflation-targeting regime. The CBA continues to improve its monetary policy tools and its monitoring of risks, particularly those associated with foreign currency lending. An external shock beginning in the second quarter of 2012 led to sizeable intervention in the foreign exchange market to prevent excessive volatility, and the end-June performance criterion on reserves was missed. A waiver and corrective actions will be needed to complete the Fifth Review.
Structural reforms are progressing, although at a slower-than-desirable pace. A level playing field for all businesses — including in the key area of tax administration — would be an important breakthrough for the business environment. The mission looks forward to the first results of the “Regulatory Guillotine” project, which aims at substantially streamlining regulation and red-tape, and to ongoing enforcement actions by the Competition Committee.
The mission reached preliminary agreement on a policy framework for the rest of 2012 and 2013 that could form the basis for completion of the review. The IMF Board is tentatively scheduled to consider the review in early December. Upon approval, the IMF would disburse US$52 million, bringing total disbursements under the EFF/ECF to about US$327 million.
The authorities expressed strong interest in a follow-up IMF arrangement, after the current program concludes in mid-2013, and possibly covering the next 3 years. They noted that a new program would provide policy support for continued external and fiscal adjustment, strengthened policy buffers and fiscal space, and growth-enhancing structural reforms during a period of elevated repayment of crisis-related assistance. Before discussions on a new Fund program can begin, the IMF Board should consider the findings of an Ex Post Assessment (EPA) of Fund programs since 2005, when the last EPA was completed. The findings of the EPA, now under preparation, will also help guide design of the new program.
The mission met with Prime Minister Tigran Sargsyan, Minister of Finance Vache Gabrielyan, Central Bank Governor Arthur Javadyan, Minister of Economy Tigran Davtyan, Minister of Energy and Natural Resources Armen Movsisyan, Minister of Transport Gagik Beglaryan, as well as senior government officials, representatives of the international community, the banking and business sectors, and civil society. The mission would like to thank the authorities and other Armenian representatives for their warmth and hospitality.”