«ՏԷՖԻ-ԱՊՀ» երկրորդ միջազգային հեռուստափառատոնի հատուկ մրցանակի արժանացած «Էդուարդ Ղազարյան. հրաշագործ» փաստավավերագրական ֆիլմը կներկայացվի եկող տարվա Կաննի միջագային կինոփառատոնում: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ֆիլմի ռեժիսորը` Հայկ Օրդյանը:
Ռեժիսորը ֆիլմի վրա աշխատել է չորս տարի` միկրոքանդակագործության հիմնադրի կենդանության օրոք, և բացառիկ կադրեր են արվել այն նկարելու համար:
Երիտասարդ ռեժիսորի խոսքով, փաստավավրագրական ժանրը կարևորագույններից է հեռուստաընկերությունում, որն, ըստ ռեժիսորի մեր երկրում կա, սակայն չկա հեռուստատեսությունում, այնինչ այն պետք է կարևորագույն տեղ զբաղեցնի հեռուստատեսությունում:
Ֆիլմը նկարահանվել է ռեժիսորի միջոցներով:
Հիշեցնենք, որ հեռուստափառատոնը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 14-16-ը: Ներկայացված 20 ֆիլմերից հատուկ մրցանակների են արժանացել ևս 9-ը:
Էդուարդ Ղազարյանը ծնվել է 1923 թ. հունիսի 20-ին Երևանում, ստացել է բարձրագույն երաժշտական կրթություն, երկար տարիներ եղել է Հայաստանի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կոնցերտմայստերը և սիմֆոնիկ նվագախմբի հիմնադիրներից:
2006 թ. Քեմբրիջի կենսագրական կենտրոնը Էդուարդ Ղազարյանին հայտարարել է բոլոր ժամանակների ամենահանճարեղ մարդկանցից մեկը և պարգևատրել «Կենդանի լեգենդ» ոսկե մեդալով: Վարպետը պարգևատրվել է նաև ՀՀ մշակույթի նախարարության բարձրագույն պարգևով` ոսկե մեդալով: 2010 թ. մայիսին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ կաթողիկոսը Է. Ղազարյանին պարգևատրել է «Սրբ Սահակ և Սրբ Մեսրոպ» մեդալով:

28 Сентябрь 2012 - 10:18 AMT
Полнометражный документальный фильм режиссера Айка Ордяна “Эдуард Казарян: Чудотворец” удостоился престижной премии Российской академии телевидения “Тэффи” в номинации “Лучший документальный фильм”. Фильм будет представлен на Каннском кинофестивале.
Режиссер работал над фильмом четыре года, еще при жизни микроскульптора для фильма были сделаны исключительные кадры.
По словам молодого режиссера, документальный жанр является одним из главных на телевидении. Айк Ордян снял фильм своими средствами.
Следует напомнить, что фестиваль проходил с 14 по 16 сентября. Было представлено 20 фильмов, специальных призов удостоились 9. Для гостей и участников фестиваля была организована насыщенная программа.
Эдуард Казарян родился 20 июня 1923 года в Ереване, получил высшее музыкальное образование, долгие годы был концертмейстером Филармонического оркестра Армении и одним из основателей Симфонического оркестра Армении. В 2006 году биографический центр Кембриджа назвал Эдуарда Казаряна одним из гениальных личностей всех времени и наградил золотой медалью “Живая легенда”. Мастер также был награжден “Золотой медалью” Министерства культуры РА. В мае 2010 года Католикос Всех Армян Гарегин Второй наградил Эдуарда Казаряна медалью “Сурб Саак и Сурб Месроп”.