«RVVZ» հիմնադրամի կառավարման խորհուրդը հայտարարել է, որ գործադիր տնօրենի պաշտոնում նշանակվել է Արտակ Մելքոնյանը:
«RVVZ» հիմնադրամը մեկ հովանու ներքո միավորում է Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքի կողմից նախաձեռնված այնպիսի ծրագրեր, ինչպիսիք են «ՏաԹևեր» ճոպանուղու կառուցումը, «Տաթևի դարպասներ» զբոսաշրջային գոտու զարգացումը, Դիլիջանի միջազգային դպրոցի ստեղծումը և մի շարք այլ ծրագրեր, որոնց հիմքում սոցիալական ձեռներեցության մոդելն է:
Նորանշանակ գործադիր տնօրենը սեպտեմբերի 28-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ներկայացրել է հիմնադրամի ծրագրերը, որոնք հիմնված են սոցիալական բիզնես մոդելի վրա: Նրա խոսքով, «RVVZ» առաջիկա ծրագրերի մեջ մտնում են «Տաթևի դարպասներ» զբոսաշրջային գոտու զարգացումը, այդ թվում հյուրանոցների և այլ զբոսաշրջային օբյեկտների շինարարությունը: Դրա հետ կապված Մելքոնյանը բարձր է գնահատել ճոպանուղու կողմից տրամադրվող ծառայությունների որակը, որոնք համապատասխանում են միջազգային պահանջներին:
Ինչ վերաբերվում է Դիլիջանի միջազգային դպրոցի շինարարությանը, որին հիմնադրամը ձեռնամուխ է եղել դեռ 2011-ի հոկտեմբերին, ապա Մելքոնյանի խոսքով, այն առաջին սաներին կարող է ընդունել արդեն 2014-ի սեպտեմբերի 1-ին: «Մենք ցանկանում ենք 10 տարում այնպիսի դպրոց ստեղծել, որը կմտնի աշխարհի 20 լավագույն դպրոցների մեջ»,- ասել է նա: Մելքոնյանը հավելել է նաև, որ հիմնադրամը համագործակցում է նաև Հայաստանի կառավարության և կենտրոնական բանկի հետ Դիլիջանը ֆինանսական և կրթական կենտրոն դարձնելու նախագծի իրագործման համար:
2010-ի սեպտեմբերի 16-ին Սյունիքի մարզում մեկնարկեց «Տաթևի վերածնունդ» ծրագիրը, որը նշանավորվեց աշխարհում ամենաերկար հետադարձելի ճոպանուղու գործարկմամբ: 2008 թվականին տարբեր ազգության և կրոնական պատկանելիության մարդիկ միավորվեցին Տաթևի վանական համալիրի վերածննդի գաղափարի շուրջ' մոսկվաբնակ հայ գործարար Ռուբեն Վարդանյանի և Վերոնիկա Զոնաբենդի գլխավորած «Տաթև» հիմնադրամի շրջանակներում: «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի իրագործումը վստահվել է Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամին, որը գործում է պետական և մասնավոր հատվածների համագործակցության սկզբունքով:
«Տաթևի թևեր» անունը կրող ճարտարագիտական այս հրաշքը, որը 5.7 կմ ձգվում է Որոտան գետի խոր և գեղատեսիլ կիրճի վրայով, կապում է Հալիձոր և Տաթև գյուղերի մոտակայքում տեղակայված երկու կայանները ճիշտ այնպես, ինչպես «Տաթևի վերածնունդ» ծրագիրը կամրջում է Տաթևի անցյալի ժառանգությունը շրջանի խոստումնալից ապագայի հետ: ՀՀ նախագահի խոսքերով, «Տաթևի վերածնունդը» նախագիծը Հայաստանի մարզերը զարգացնելու ՀՀ կառավարության ռազմավարության էական բաղադրիչն է:

Управляющий совет фонда семьи Рубена Варданяна "RWZ" объявил о новом назначении на пост исполнительного директора в лице Артака Мелконяна.
Фонд «RVVZ» объединяет в себе такие программы, инициированные семьей Рубена Варданяна, как строительство самой длинной в мире подвесной реверсивной канатной дороги «Крылья Татева» на юге Армении, развитие туристического пояса «Ворота Татева», а также строительства международной школы Дилижан.
Новоназначенный исполнительный директор 28 сентября на пресс-конференции в Ереване представил программы фонда, основанные на социальной бизнес-модели.
По его словам, в ближайшие планы «RVVZ» входит развитие турпояса «Ворота Татева», в том числе строительство гостиниц и иных туристических объектов. В связи с этим Артак Мелконян высоко оценил качество предоставляемых услуг со стороны канатной дороги, которые соответствуют международным требованиям.
Что же касается строительства международной школы Дилижан, к которой фонд приступил еще в октябре 2011 года, то по словам нового исполнительного директора, первых воспитанников она сможет принять уже 1 сентября 2014 года.
«Мы хотим за 10 лет создать такую школу, которая войдет в 20 лучших школ мира», – подчеркнул он.
Артак Мелконян добавил, что фонд также сотрудничает с правительством Армении и центральным банком страны для реализации проекта становления Дилижана финансовым и образовательным центром.
Протяженность канатной дороги составляет 5,7 км, ее самая высокая точка – 330 метров, путь в одном направлении из села Алидзор в знаменитый средневековый Татевский монастырь Сюникской области занимает 11 минут.
Татевская канатка 23 октября получила удостоверение Книги рекордов Гиннеса, официально закрепив статус самой длинной в мире реверсивной пассажирской канатной дороги.