ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը հրավիրել է այլ երկրներին միանալ ԱՊՀ տարածքում ազատ առևտրի գոտուն: Այդ մասին նա հայտարարել է սեպտեմբերի 28-ին` ելույթ ունենալով Յալթայի ներդրումային համաժողովում:
Նրա խոսքով, այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանը, Բելառուսը և Ղազախստանը միավորվել են Մաքսային միության մեջ, նրանց միջև ապրանքաշրջանառությունն աճել է 30-40 տոկոսով, իսկ միասնական շուկան կազմել է 165 մլն մարդ: Մեդվեդևի կարծիքով, պոտենցիալը, որը ԱՊՀ երկրների առաջնորդները կարողացել են ստեղծել վերջին տարիներին, «վատ չէ»: «ԱՊՀ վախճանի մասին բոլոր խոսակցությունները ոչ մի բանի վրա հիմնված չեն»,- ասել է ՌԴ վարչապետը:
Նա հիշեցրել է, որ անցած տարի Սանկտ Պետերբուրգում ԱՊՀ 8 անդամ երկրներ ստորագրել են համապատասխան փաստաթուղթ, և այն արդեն վավերացվել է հինգ պետությունների կողմից` Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ուկրաինայի, Հայաստանի և Մոլդովայի, հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:

28 Сентябрь 2012 - 13:18 AMT
Премьер- министр РФ Дмитрий Медведев пригласил другие страны присоединяться к зоне свободной торговли на пространстве СНГ. Он заявил это 28 сентября, выступая на ялтинском инвестиционном форуме.
По его словам, после того, как Россия, Белоруссия и Казахстан объединились в Таможенный союз, товарооборот между ними вырос на 30-40%, а единый рынок составил 165 млн человек. По мнению Медведева, потенциал, который лидеры стран СНГ сумели наработать за последние годы, "весьма неплох". "Все разговоры о кончине СНГ ни на чем не основаны", – подчеркнул глава российского правительства.
Медведев выразил удовлетворение завершением работы по созданию зоны свободной торговли. Он напомнил, что в прошлом году в Санкт-Петербурге восемь государств-членов СНГ подписали соответствующий документ, и он уже ратифицирован пятью государствами: Россией, Белоруссией, Украиной, Арменией и Молдовой, передает ИТАР-ТАСС.
Медведев охарактеризовал зону свободной торговли СНГ как "эффективный, основанный на принципах ВТО институт свободной торговли". "Мы этому рады и, конечно, приглашаем другие государства принять участие в этих процессах", – подчеркнул глава российского правительства.