«Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանը սեպտեմբերի 29-ին Եվրոպական ժառանգության օրերին միացավ «Ճանապարհ. Էրեբունին երեկ և այսօր» հայ-ֆրանսիական համատեղ ցուցահանդեսով՝ ներկայացնելով Էրեբունի ամրոցի գիտական ուսումնասիրման ճանապարհը՝ հայտնաբերումից մինչ օրս:
Թանգարանի ժամանակավոր ցուցասրահում կներկայացված են 50-ականներին և այսօր հայտնաբերված շուրջ 155 գտածոներ, որնցից 153-ը ցուցադրվում են բացառապես առաջին անգամ:
«Սա մասնագիտական արշավախմբի աշխատանքի արդյունքն է: Այս համագործակցությունը կարևոր փուլ է, բայց վերջինը չէ, որովհետև առաջին քառամյա փուլին շուտով հաջորդելու է ևս մեկ քառամյա փուլ: Այս իրադարձությունը լավագույնս ապացուցում է Հայաստանի ներդրումը եվրոպական և համաշխարհային քաղաքակրթության մեջ»,- իր ելույթում ասաց Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անրի Ռենոն:
Ցուցահանդեսն ուղեկցվում է տասը թեմատիկ եռալեզու պաստառներով, որոնք պատմում են Ուրարտուի պատմության գիտական ուսումնասիրության համատեքստում Էրեբունի ամրոցի կարևորության, հուշարձանի մշակութային ու զբոսաշրջային արժեքի, ինչպես նաև հուշարձանի ուսումնասիրման բարդությունների մասին: Ցուցահանդեսը կգործի մինչև նոյեմբերի 29-ը:

29 сентября научно-исторический музей-заповедник “Эребуни” присоединился к Дням европейского наследия совместной армяно-французской выставкой “Путь: Эребуни вчера и сегодня”, представив путь научных исследований, начиная от дня открытия, и по сей день.
В павильоне временной выставки музея представлены около 155 артефактов, обнаруженных как в 50-е годы, так и в настоящее время, 153 из них выставляются в первый раз.
“Это результат профессиональной работы экспедиции. Это сотрудничество является важнейшим, но не последним этапом, поскольку сразу за первым четырехгодичным этапом последует еще один. Это событие наилучшим образом доказывает вклад Армении в европейскую и всемирную цивилизацию”, – сказал в своем выступлении посол Франции в Армении Анри Рено.
Выставка сопровождается 10 тематическими плакатами на трех языках, рассказывающих о научных исследованиях истории Урарту.