Երկու շաբաթից Հայաստանը կդառնա Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության լիիրավ անդամ: Այս մասին «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում ցուցահանդեսի բացման ժամանակ ներկաներին հայտարարեց Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անրի Ռենոն:
1970 թ-ին ստեղծվել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նախատիպը` Մշակութային և տեխնիկական համագործակցության ասոցիացիան: Որպես ֆրանկոֆոնիայի օր է ընտրվել մարտի 20-ը:
Ֆրանկոֆոնիան, որպես շարժում, միավորում է 75 պետությունների, որոնցից 56-ը ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության անդամ երկրներ են, 19-ը` դիտորդներ: Այդ կազմակերպության հովանու ներքո տոնվում են Ֆրանկոֆոնիայի օրերը, շաբաթները և ամիսները:

Через две недели Армения станет полноправным членом Международной организации Франкофонии. Об этом сказал во время открытия выставки в научно-историческом музее-заповеднике “Эребуни” посол Франции в РА Анри Рено.
Международная организация Франкофония – международная организация сотрудничества франкоязычных стран мира, создана в 1970 году. День Франкофонии отмечается 20 марта.
Франкофония, как движение, объединяет 75 государств, 56 из которых являются членами международной организации, а 19 – наблюдателями.