Երկու շաբաթից Հայաստանը կդառնա Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության լիիրավ անդամ: Այս մասին «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում ցուցահանդեսի բացման ժամանակ ներկաներին հայտարարեց Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անրի Ռենոն:
1970 թ-ին ստեղծվել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նախատիպը` Մշակութային և տեխնիկական համագործակցության ասոցիացիան: Որպես ֆրանկոֆոնիայի օր է ընտրվել մարտի 20-ը:
Ֆրանկոֆոնիան, որպես շարժում, միավորում է 75 պետությունների, որոնցից 56-ը ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության անդամ երկրներ են, 19-ը` դիտորդներ: Այդ կազմակերպության հովանու ներքո տոնվում են Ֆրանկոֆոնիայի օրերը, շաբաթները և ամիսները:

In two weeks Armenia will become a full-fledged member of International Organization of the Francophonie, French ambassador to Yerevan Henri Reynaud said.
International Organization of the Francophonie comprises 56 member states and governments, 3 associate members, and 19 observers.
The modern organization was created in 1970. Started as a small club of northern French-speaking countries, the Francophonie has since evolved into a global organization whose numerous branches cooperate with its member states in the fields of culture, science, economy, justice, and peace.