Հայաստանում ժամանակակից ջերմատների կառուցման և զագացման ներդրումային ծրագրերի իրականացման շրջանակներում «Հայկական բերքի առաջմղման կենտրոն» ՓԲ ընկերությունը շարունակում է բանակցություններ վարել մի շարք երկրների ջերմատներ արտադրող առաջատար ընկերությունների հետ` ջերմատնային արդյունավետ տեխնոլոգիաները Հայաստանում ներդնելու և այդ ներդրումները մատչելի պայմաններով վարկավորելու ուղղությամբ:
Այդ նպատակով սույն թվականի սեպտեմբերի 25-26-ը ընկերության հրավերով Հայաստանում էր ջերմոց արտադրող ֆրանսիական RICHEL GROUP կազմակերպության ԱՊՀ և մերձբալթյան տարածաշրջանների պատասխանատու Բրիս Ռիշելը:
Բրիս Ռիշելը «Հայկական բերքի առաջմղման կենտրոն» ՓԲ ընկերությանը և ներդրողներին ներկայացրեց RICHEL GROUP-ի կողմից արտադրվող ջերմատները, ջերմատների տեխնոլոգիական հնարավորությունները և կառուցման պայմանները, ինչպես նաև ջերմատների ձեռքբերման ֆինանսավորման հնարավորությունները: Քննարկումների արդյունքում պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց RICHEL GROUP-ից ջերմատների ձեռքբերումները մինչև 5 տոկոս տարեկան տոկոսադրույքով վարկավորելու վերաբերյալ: Վարկավորումը կիրականացվի ֆրանսիական առևտրային բանկերի կողմից` ֆրանսիական COFACE ընկերության երաշխավորմամբ:
ՀՀ կառավարության կողմից հավանության արժանացած Նորագավիթ թաղամասին հարող տարածքում ջերմատների կառուցման և զարգացման ներդրումային ծրագրի շրջանակներում Նորագավիթ թաղամասին հարող տարածքում 3 տարիների ընթացքում կկառուցվեն մոտ 50 հա ընդհանուր տարածքով ջեռուցվող ջերմատներ: Ընդհանուր ծրագիրը նախատեսում է մասնավոր ներդրողների ներգրավմամբ Հայաստանում կառուցել մինչև 500 հա ժամանակակից ջերմատներ, հաղորդում է Կենտրոնի մամուլի ծառայությունը:

В рамках реализации инвестиционной программы по строительству и развитию теплиц в Армении, ЗАО «Центр продвижения армянского урожая» продолжает вести переговоры с ведущими компаниями ряда стран, производящих теплицы ряда стран с целью внедрения продуктивных тепличных технологий в Армении и кредитования вложений на приемлемых условиях.
С этой целью 25-26 сентября по приглашению компании в Армении находился ответственный представитель в странах СНГ и Балтии производителя теплиц, французской организации RICHEL GROUP, Брис Ришель. ЗАО «Центру продвижения армянского урожая» и инвесторам Брис Ришель представил теплицы производимые компанией RICHEL GROUP, технологические возможности и условия строительства теплиц, а также возможности финансирования закупок. В результате обсуждений была достигнута договоренность кредитования приобретения теплиц от RICHEL GROUP процентной ставкой до 5% в год. Кредитование будет осуществляться со стороны французских коммерческих банков: гарантией предоставляемой французской компанией COFACE.
В рамках инвестиционной программы по строительству и развитию теплиц на территориях прилегающих к району Норагавит, одобренной правительством РА, в течение 3 лет будут построены отапливаемые теплицы общей площадью около 50 га. Общая программа предусматривает строительство до 500 га современных теплиц в Армении с привлечением частных инвесторов, сообщает пресс-служба Центра.