ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ ԲԲԸ-ն հոկտեմբերի 1-ին հայտարարել է արժեկտրոնային պարտատոմսերի 5-րդ թողարկման մասին: «Սա աննախադեպ քայլ է, քանի որ մենք առաջինն ենք թողարկում դոլարային պարտատմոսեր»,-հայտարարել է բանկի գործադիր տնօրենի տեղակալ Դավիթ Հարությունյանը: Ըստ նրա, թողարկվել է 40 000 անվանական, ոչ փաստաթղթային, արժեկտրոնայինպարտատոմս՝ 25 մլն դոլար անվանական արժեքով, 9 տոկոս տարեկան տոկոսադրույքով, 36 ամիս շրջանառության ժամկետով:
«Պարտատոմսերի տեղաբաշխումը իրականացվելու է հոկտեմբերի 5-ից՝ 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում»,-ասել է նա:
Հարությունյանը հավելել է, որ պարտատոմսերը ցուցակվելու են ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա բորսայում, իսկ որպես գնանշող հանդես կգա «Ռենեսա» ներդրումային ընկերությունը:
ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ի Գլխավոր տնօրեն՝ Կոնստանտին Սարոյանը ողջունեց ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ի նախաձեռնությունը՝ նշելով, որ պարտատոմսերի այս թողարկումը հատկապես ուշագրավ է նրանով, որ այն առաջինն է ՀՀ արժեթղթերի շուկայում արտարժույթով արտահայտված արժեթղթերի շարքում:

Araratbank OJSC announced about the 5th issue of its corporate bonds, nominated in USD unlike the previous ones.
David Haruthyunyan, Deputy CEO of the bank, noted that issue of USD bonds is conditioned by market demand for instruments, nominated in foreign currency.
“The issue comprises 40,000 coupon bonds with nominal value of USD 25, 9% annual yield and maturity period of 36 months. Placement of the bonds will take place within 10 business days starting from October 5, 2012,” he said.
Mr. Konstantin Saroyan, NASDAQ OMX Armenia’s CEO, welcomed Araratbank’s initiative, characterizing this issue of corporate bonds as exceptional for foreign currency nomination in Armenian securities market.
ARARATBANK is one of the most active issuers at NASDAQ OMX Armenia. Previous 4 issues of corporate bonds by the Company were successfully listed at the Exchange in 2007, 2008, 2009 and 2011, afterwards matured and redeemed. Currently, common nominal stocks by ARARATBANK (ARBK) are admitted to trading at NASDAQ OMX Armenia.
Araratbank was also winner in 2 nominations of NASDAQ OMX Armenia “Best Member Awards 2011”. The Company was acknowledged as “Best Exchange Member in Government Bonds Market 2011” and won “Best Exchange Member 2011”grand prix, the bank’s press service reported.