«Սուխոյի քաղաքացիական օդանավեր» ՓԲԸ և «Արմավիա» ավիաընկերությունը համաձայնեցրել են SSJ100 (MSN 95007) օդանավի շահագործման պայմանները, հաղորդում է Հայաստանի ազգայի ավիափոխադրողի մամուլի ծառայությունը:
Կողմերը ստորագրել են վարձակալման համաձայնագիր, որն ուժի մեջ է մտնում անցակետային պահանջների` ուժի մեջ մտնելուց և ֆինանսական ծանրաբեռնվածությունը հանելուց հետո: Առաջաիկայում «Արմավիա» ավիաընկերությունը կվերականգնի օդանավի շահագործումը: «Արմավիան» կշարունակի մնալ օդանավի շահագործողը, իսկ «Սուխոյի քաղաքացիական օդանավեր» ՓԲԸ կշարունակի վարձով տրամադրել իր օդանավը:
Վարձակալության այս համաձայնագիրը կգործի 6 ամիս, ինչից հետո կողմերը կրկին կհանդիպեն և կքննարկեն հետագա գործողությունները: «Արմավիա» ավիաընկերության MSN 95007 ինքնաթիռը գտնվում է Մոսկվայի Ժուկովսկ քաղաքում` «Սուխոյի քաղաքացիական օդանավեր» ՓԲԸ փորձնական-թռիչքային կենտրոնում, որտեղ տեխնիկական ստուգման է ենթարկվել և այսօր ժամանել Երևան:
Կողմերը շարունակում են քննարկել MSN 95021 երկրորդ օդանավի վերաբերյալ հարցը, որը պատրաստվել է «Արմավիա» ավիաընկերության համար` ավելի վաղ կնքված համաձայնագրի շրջանակում և, որը ևս գտնվում է «Սուխոյի քաղաքացիական օդանավեր» ՓԲԸ փորձնական-թռիչքային կենտրոնում:

ЗАО «Гражданские самолеты Сухого» и авиакомпания «Армавиа» согласовали условия эксплуатации самолета SSJ100 (MSN 95007), сообщает пресс-служба национального авиаперевозчика Армении.
Стороны подписали договор аренды, который вступает в силу после исполнения таможенных требований и снятия финансового обременения. В ближайшее время авиакомпания «Армавиа» возобновит эксплуатацию воздушного судна. «Армавиа» останется экплуатантом самолета, а ЗАО «Гражданские самолеты Сухого» будет являться арендодателем.
Данный договор аренды будет действовать шесть месяцев , после чего стороны вновь встретятся и обсудят дальнейшие действия. Самолет MSN 95007 авиакомпании «Армавиа» находился в г. Жуковский Московской области, в Летно-испытательном центре ЗАО «Гражданские самолеты Сухого», где прошел техническую проверку и сегодня, 2 октября 2012 года, он прибыл в Ереван.
Стороны продолжают обсуждение вопроса по второму самолету (MSN 95021), построенному для авиакомпании «Армавиа» в рамках заключенного ранее контракта, и также находящемуся в Летно-испытательном центре ЗАО «Гражданские самолеты Сухого».