NBA ղեկավարությունը հրապարակել է խաղերի ժամանակ սիմուլյացիայի համար բասկետբոլիստներին պատժելու կանոնները:
Խաղից հետո վիճելի պահերը կդիտարկվեն լիգայի ներկայացուցիչների կողմից: 1 անգամ սիմուլյացիայի դիմելու դեպքում խաղացողին պարզապես կնախազգուշացնեն: Հաջորդ խախտումների դիմաց մոտ 5 հազար դոլար արժողությամբ տուգանքներ կգանձվեն:
Տուգանքը 2 անգամ ավելանում է 3-րդ սիմուլյացիայի դեպքում: 4-րդ «ֆլոպպինգից» հետո խաղացողը կվճարի 15 հազար դոլար տուգանք: 5-րդ խախտումից հետո խաղացողը ստիպված կլինի վճարել 30 հազար դոլար, իսկ 6-րդ խախտման դեպքում`բաց կթողնի խաղը, հաղորդում է Eurosport-ը:

The National Basketball Association is cracking down on defenders who intentionally fall after making slight contact with an opponent to try and fool refs into calling penalties, AFP reported.
The NBA announced a new rule aimed at eliminating "flopping" on Wednesday, Oct 3.
"Flops have no place in our game – they either fool referees into calling undeserved fouls or fool fans into thinking the referees missed a foul call," NBA spokesman Stu Jackson sid.
"Accordingly, both the Board of Governors and the Competition Committee felt strongly that any player who the league determines, following video review, to have committed a flop should – after a warning – be given an automatic penalty."
Now a player guilty of flopping will be subject to a warning, followed by a $5,000 fine for a second violation.