«Ես գոհ եմ Ստեփան Սարգսյանի անվան մրցաշարում հայ ազատ ոճի ըմբիշների ելույթներից: Սակայն կարող եմ ասել, որ որոշ ըմբիշները իրենց հնարավորություններից ավելի վատ են հանդես եկել: Նրանք պետք է շատ աշխատեն և շտկեն իրենց սխալները»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել է Հայաստանի ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արայիկ Բաղդադյանը:
Վանաձորում հոկտեմբերի 2-3 կայացած մրցաշարին հայ ըմբիշները կարողացել են 7 քաշային կարգերից 4-ում 1-ին հորիզոնական զբաղեցնել:
55 ջ 66 կգ ք/կ հաղթել են Ժիրայր Հովհաննիսյանն ու Դավիթ Ապոյանը, մրցաշարում հաղթող են դարձել նաև Մուսա Մուրթազալիևը (74կգ ք/կ) և Էդգար Ենոքյանը (96կգ ք/կ):
Մարզչի խոսքով, իրենց հիմնական խնդիրը ծանր քաշային կարգում ուժեղ ըմբիշների բացակայությունն է. «Ռուսլան Բասիևին (120կգ ք/կ) մենք այլևս չենք հրավիրում հավաքական. մեզ չեն բավարարում նրա արդյունքները: Այս քաշային կարգում մենք պետք է նոր մարզիկ փնտրենք»:
Հայ ազատ ոճի ըմբիշները առաջիկայում ելույթ կունենան 2 միջազգային մրցաշարերում, իսկ դեկտեմբերին կմասնակցեն Հայաստանի առաջնությանը:

“Я доволен выступлениями армянских вольных борцов на турнире имени Степана Саркисяна. Однако, могу сказать, что некоторые борцы выступили ниже своих возможностей. Они должны много работать и исправлять ошибки”,- корреспонденту PanARMENIAN.Net сказал главный тренер сборной Армении по вольной борьбе Араик Багдадян.
На турнире, который прошел 2-3 октября в Ванадзоре, армянским борцам удалось занять первые места в 4 весовых категориях из 7. В весе 55 и 66 кг победили Жирайр Оганнисян и Давид Апоян, победителями турнира так же стали Муса Муртазалиев (в/к 74) и Эдгар Енокян (в/к 96).
По словам тренера, их основная проблема – отсутствие сильных борцов в тяжелом весе: “Руслана Басиева (в/к 120) мы больше не приглашаем в сборную, нас не удовлетворяют его результаты. Теперь в этом весе должны найти нового спортсмена”.
Армянские вольные борцы в ближайшее время выступят в двух международных турнирах, а в декабре примут участие на чемпионате Армении.