Թուրք գործարարներն առայժմ անզոր են երկրի իշխանությունների քաղաքական կամքի առաջ, հոկտեմբերի 5-ին Երևանում ընթացող հայ-թուրքական գործարար համաժողովի ժամանակ հայտարարել է Վանի երիտասարդ գործարարնենրի կազմակերպության նախագահ Կադրի Սալազը: «Բայց մենք հնարավոր ամեն ինչ կանենք, որպեսզի զարգացնենք բիզնես-հարաբերությունները մեր հայ գործընկերների հետ և ցանկանում ենք առևտուր կատարել Հայաստանի հետ այնպես, ինչպես Արևելքի երկրների հետ»,- ասել է նա:
Սալազը հույս է հայտնել, որ Թուրքիայի իշխանությունները կսկսեն ավելի քիչ ուշադրություն դարձնել ազգային տրամադրությունների վրա և կլուծեն ժողովուրդների բարեկեցության հարցը:
Համաժողովի կազմակերպիչնեն են Հայաստանի Արդյունաբերողների և գործարարների միությունը USAID-ի «Աջակցություն հայ-թուրքական մերձեցմանը» ծրագրի շրջանակներում: Համատեղ համաժողովների կազմակերպման գործընկերն է նաև Բիզնեսի զարգացման թուրք-հայկական խորհուրդը:
Արդյունաբերողների և գործարարների միությունը հրավիրել է ավելի քան 50 ձեռնարկատերերի Արևմտյան Թուրքիայի շրջաններից, որոնք ներկայացնում են այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են թեթև արդյունաբերությունը, նավթային արդյունաբերությունը, շինարարությունը, ռեստորանային բիզնեսը, առողջապահությունը, ոսկերչությունը և այլն:
Համաժողովի մասնակիցները կքննարկեն երկկողմ հարաբերությունների ներկա վիճակը, ինչպես նաև դրանց հեռանկարները, կամփոփեն բիզնես-համագործակցության արդյունքները:

Турецкие бизнесмены пока бессильны перед политической волей властей страны, заявил 5 октября в ходе проходящего в Ереване армяно-турецкого бизнес-форума председатель Организации молодых бизнесменов Вана Кадри Салаз. «Но мы сделаем все возможное, чтобы развивать бизнес-отношения с нашими армянскими партнерами и хотим торговать с Арменией также, как со странами Востока», – подчеркнул он.
Кадри Салаз также выразил надежду, что власти Турции начнут обращать меньше внимания на национальные настроения, а будут решать вопрос благосостояния народов.
Организатором форума является Союз промышленников и предпринимателей Армении (СППА) в рамках программы USAID «Содействие армяно-турецкому сближению». Партнером по организации совместных форумов выступает также Турецко-армянский союз развития бизнеса (TABDC).
Участники форума обсудят нынешнее состояние двухсторонних отношений, а также их перспективы, подведут итоги удавшегося бизнес-сотрудничества.