Թուրք գործարարներն առայժմ անզոր են երկրի իշխանությունների քաղաքական կամքի առաջ, հոկտեմբերի 5-ին Երևանում ընթացող հայ-թուրքական գործարար համաժողովի ժամանակ հայտարարել է Վանի երիտասարդ գործարարնենրի կազմակերպության նախագահ Կադրի Սալազը: «Բայց մենք հնարավոր ամեն ինչ կանենք, որպեսզի զարգացնենք բիզնես-հարաբերությունները մեր հայ գործընկերների հետ և ցանկանում ենք առևտուր կատարել Հայաստանի հետ այնպես, ինչպես Արևելքի երկրների հետ»,- ասել է նա:
Սալազը հույս է հայտնել, որ Թուրքիայի իշխանությունները կսկսեն ավելի քիչ ուշադրություն դարձնել ազգային տրամադրությունների վրա և կլուծեն ժողովուրդների բարեկեցության հարցը:
Համաժողովի կազմակերպիչնեն են Հայաստանի Արդյունաբերողների և գործարարների միությունը USAID-ի «Աջակցություն հայ-թուրքական մերձեցմանը» ծրագրի շրջանակներում: Համատեղ համաժողովների կազմակերպման գործընկերն է նաև Բիզնեսի զարգացման թուրք-հայկական խորհուրդը:
Արդյունաբերողների և գործարարների միությունը հրավիրել է ավելի քան 50 ձեռնարկատերերի Արևմտյան Թուրքիայի շրջաններից, որոնք ներկայացնում են այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են թեթև արդյունաբերությունը, նավթային արդյունաբերությունը, շինարարությունը, ռեստորանային բիզնեսը, առողջապահությունը, ոսկերչությունը և այլն:
Համաժողովի մասնակիցները կքննարկեն երկկողմ հարաբերությունների ներկա վիճակը, ինչպես նաև դրանց հեռանկարները, կամփոփեն բիզնես-համագործակցության արդյունքները:

Turkish entrepreneurs will take every measure to develop business relations with Armenian partners, the head of Van Young Businessmen Association said.
“We seek to have trade with Armenia on the same level as with the Eastern countries,” Kadri Salaz said during Yerevan-hosted Armenian-Turkish business forum.
He further voiced hope that Turkish authorities will finally resolve the existing problems for the well-being of the two nations.
The forum is organized by Union of Manufacturers and Businessmen (Employers) of Armenia (UMBA) in the framework of USAID-funded Support to Armenia-Turkey Rapprochement Project (SATR). Turkish-Armenian Business Development Council (TABDC) is represented as partner of organization of joint forums.
UMBA invited over 50 businessmen from Eastern Turkey, representing such sectors of economy as light industry, petroleum and construction industries, catering trade, healthcare, and jewelry sector, etc.
The participants will focus on the current stage of bilateral relations, summarizing the outcomes of the business cooperation.