«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը հոկտեմբերի 5-ին կայացած սելեկտորային խորհրդակցության ժամանակ ամփոփեց ընկերության սեպտեմբերին կատարած աշխատանքի արդյունքները: Ընկերության հիմնական ձեռքբերումների շարքում գլխավոր տնօրենը նշեց միջազգային ուղևորափոխադրումների ծավալների էական աճը: «Ամառային ուղևորափոխադրումների սեզոնի սկզբում մենք ակնկալում էինք փոխադրել 50 հազար ուղևոր: Սակայն սեզոնի ընթացքում Երևան-Բաթումի-Երևան գնացքներով տեղափոխվել է 53,7 հազար ուղևոր, ինչը 11%-ով գերազանցում է անցյալ տարվա ցուցանիշը», – ասաց Վիկտոր Ռեբեցը:
ՀԿԵ-ի տնօրենն արձանագրեց բեռնատար վագոնների պարապուրդի կրճատման, վագոնի շրջանառության արագացման, արագությունների աճի, վառելիքի և էլեկտրաէներգիայի խնայողության աճի դրական միտումները:
Վիկտոր Ռեբեցը հատուկ ուշադրություն դարձրեց երկաթուղայինների աշխատավարձի հարցին, նշելով, որ միջին ամսական աշխատավարձի չափը ոլորտում կազմեց 155,1 հազար դրամ՝ 7%-ով գերազանցելով 2011 թվականի սեպտեմբերի ցուցանիշը: Միևնույն ժամանակ ընկերության ղեկավարն արձանագրեց, որ երկաթուղայինների աշխատավարձի աճը գերազանցում է հանրապետության տարածքում գրանցված աճի միտումները:
«Հայաստանում միջին ամսեկան աշխատավարձի չափը կազմում է 121 հազար դրամ, ինչը 4%-ով գերազանցում է անցյալ տարվա ցուցանիշները», – նշեց նա:
Միևնույն ժամանակ գլխավոր տնօրենը արձանագրեց նաև կատարված աշխատանքի թերությունները՝ հանձնարարելով ակտիվացնել բեռնման աշխատանքները, հավասարակշռել բյուջեի եկամտային և ծախսային մասերը, հատուկ ուշադրություն դարձնել ենթակառուցվածքի վերանորոգմանը, հաղորդում է ՀԿԵ մամլո ծառայությունը:

Генеральный директор ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Виктор Ребец дал оценку работе компании за сентябрь на селекторном совещании 5 октября. Среди основных достижений ЮКЖД руководитель компании отметил существенный рост объемов пассажирских перевозок в международном сообщении.
«В начале летнего сезона пассажирских перевозок мы ставили задачу перевезти 50 тыс. пассажиров. В течение сезона поездом Ереван-Батуми-Ереван было перевезено 53,7 тыс. пассажиров, что на 11% превышает показатель прошлого года», – сказал Виктор Ребец.
Глава ЮКЖД также констатировал положительную динамику в вопросах сокращения времени простоя вагонов под одной грузовой операцией, ускорения оборота вагона, повышения участковой скорости движения на железной дороге, экономии топливно-энергетических ресурсов.
Особо Ребец остановился на вопросе оплаты труда железнодорожников, подчеркнув, что среднемесячная заработная плата сотрудников отрасли достигла 155,1 тыс. драмов, что на 7% выше показателя сентября 2011 года. При этом руководитель компании обратил внимание на тот факт, что темпы роста заработной платы железнодорожников опережают темпы роста оплаты труда по республике. «Размер среднемесячной заработной платы в Армении составил 121 тыс. драмов, а рост оплаты труда – 4%», – заявил он.
Вместе с тем генеральный директор обратился к недостаткам в работе железной дороги, поручив активизировать меры по выполнению планов по погрузке, сбалансировать доходную и расходную статьи бюджета, уделить особое внимание ремонту инфраструктуры в преддверии зимы, сообщает пресс-служба компании.