Իսպանիայի 56 քաղաքներում տեղի են ունեցել ցույցեր` պահանջելով թույլ չտալ բյուջետային կրճատումների աճը:
Դրանց մասնակցել է մի քանի տասնյակ հազար մարդ, ովքեր դժգոհ են կառավարության տնտեսական բարեփոխումների ընթացքից, հաղորդում է Associated Press-ը:
Շուրջ 20 հազար մարդիկ անցել են Մադրիդի կենտրոնական փողոցներով, հավաքվածները ներկայացրել են 150 քաղաքային արհմիություններ, որոնք պահանջել են դադարեցնել բյուջետային կրճատումները, քանի որ դրանք հրահրում են վերջին երեք տարում ճնշումների երկրորդ ալիքը:
Արհմիությունների ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ պատրաստ են համազգային գործադուլ անցկացնել, եթե կառավարությունն անտեսի նրանց պահանջները: Նախնական տվյալներով, այն կարող է տեղի ունենալ նոյեմբերի 14-ին:
Միջազգային վարկատուներն արդեն հանդես են եկել երկրին մինչև 100 մլրդ եվրո վարկ տրամադրելու պատրաստակամության մասին հայտարարությամբ, սակայն կառավարությունը նրանց դեռ պաշտոնական հարցում չի ուղարկել, հաղորդում է ՌԲԿ-ն:

Демонстрации с требованием не допустить роста бюджетных сокращений прошли в 56 городах Испании. В них приняли участие несколько десятков тысяч человек, недовольных курсом экономических реформ правительства, передает Associated Press.
Около 20 тыс. человек прошли по центральным улицам Мадрида. Собравшиеся представляли 150 городских профсоюзов, которые требовали прекратить бюджетные сокращения, так как они неизбежно подстегнут безработицу и спровоцируют вторую волну рецессии за последние три года.
Представители профсоюзов заявили, что они готовы к проведению общенациональной забастовки, в случае если правительство проигнорирует их требования. По предварительным данным, она может состояться 14 ноября.
Испания находится в тяжелом экономическом положении. Главными негативными факторами являются крайне высокий уровень безработицы и нестабильная ситуация в банковском секторе. Международные кредиторы уже выступили с заявлением о готовности предоставить стране кредит до 100 млрд евро, однако правительство пока не направляет им официального запроса, передает РБК.