Առաջիկայում Հայաստանի վարչապետին առընթեր Արդյունաբերական խորհրդի քննարկմանը կներկայացվի գինեգործության զարգացման ռազմավարության նախագիծը և համապատասխան միջոցառումների ծրագիրը: Այդ մասին Երևանում հոկտեմբերի 8-ին հայտարարել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության արդյունաբերական քաղաքականության բաժնի վարիչ Հայկ Միրզոյանը: «Նախագիծն արդեն պատրաստ է, այն կհաստատվի խորհրդի նիստի ընթացքում, որից հետո կներկայացվի կառավարություն»,- ասել է նա:
Հայաստանի կառավարությունը դեկտեմբերի 15-ին հաստատել է Արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարությունը, որն ուղղված է զարգացած արդյունաբերական համակարգի ձևավորմանը, ուղղված արտահանմանը, ինչը խթան կհանդիսանա միջազգային չափանիշներին համապատասխան ապրանքների արտադրության, արտաքին շուկաների ընդլայնման և նոր աշխատատեղեր ստեղծելու համար:
Փաստաթղթում նշվում են երեք պայմանական փուլեր, որոնք կապահովեն զարգացում 11 ոլորտային ուղղություններով: Ռազմավարության մեջ ընդգրկված բոլոր ուղղություններով կմշակվեն առանձին հայեցակարգեր: Դրանցից առաջին երեքի համար` կոնյակագործություն, դեղագործություն և ճշգրիտ ինժեներիա, դրանք արդեն նախապատրաստվել են:
Միրզոյանի խոսքով, Հայաստանում գինեգործության զարգացման ռազմավարության նախագիծը նախատեսում է վեց հիմնական ուղղություններ, որոնց շարքում` հումքային բազայի ստեղծում, պրոֆեսիոնալների պատրաստում, արտոնյալ վարկերի տրամադրում, ներքին շուկայում գինու սպառման ավելացում և այլն:
Այդ առումով փորձագետը հավելել է, որ վերջին հինգ տարիներին Հայաստանում գինեգործության ոլորտն արձանագրում է միջինում 20 տոկոս աճ: «Հայաստանում գինու արտադրությունը 2012-ի առաջին կիսամյակում աճել է 11.8 տոկոսով անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Միաժամանակ, նրա խոսքով, նշված շրջանում իրացման ծավալների աճը կազմել է 32.9 տոկոս, իսկ արտահանման ծավալներն ավելացել են 16.7 տոկոսով»,-ասել է նա:
Ներկա պահին նշված ոլորտում գործում են 20 ընկերություններ 520 աշխատողներով:
Հայկ Միրզոյանը նաև հիշեցրել է, որ գինեգործության զարգացման ռազմավարությունը նախատեսում է գինու արտադրության եռակի ավելացում մինչև 2020-ը` 5.6 մլն լիտրից մինչև 17.5 մլն լիտր:

На рассмотрение Промышленного совета при премьер-министре Армении в ближайшее время будет представлен проект стратегии развития виноделия и программа соответствующих мероприятий. Об этом 8 октября на пресс-конференции в Ереване сообщил начальник отдела промышленной политики Минэкономики Армении Айк Мирзоян. «Проект уже готов, он будет утверждена в ходе заседания отраслевого совета, после чего представлен в правительство», – сказал он.
Правительство Армении 15-го декабря утвердило Стратегию индустриальной политики, которая направлена на формирование развитой промышленной системы, нацеленной на экспорт, что станет стимулом для производства соответствующих международным стандартам товаров, расширения внешних рынков и создания новых рабочих мест. В документе обозначены три условных этапа, которые обеспечат развитие по 11-ти отраслевым направлениям. По всем включенным в Стратегию направлениям будут разработаны отдельные концепции. Для первых трех из них – коньячного дела, фармацевтики и точной инженерии, они уже подготовлены.
По словам Айка Мирзояна, проект стратегии развития виноделия в Армении предусматривает основных шесть направлений, среди которых – создание сырьевой базы, подготовка профессионалов. Предоставление льготных кредитов, увеличение потребления вина на внутреннем рынке и иное.
В этом контексте эксперт добавил, что за последние пять лет сфера виноделия в Армении фиксирует в среднем 20% рост. «Производство винной продукции в Армении в первом полугодии 2012 года возросло на 11.8% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года», – сказал он. Одновременно, по его словам, за указанный период рост объемов реализации составил 32,9%, а объемы экспорта увеличились 16,7%.
В настоящее время в указанной отрасли действуют 20 компаний с числом сотрудников в 520 человек.
Айк Мирзоян также напомнил, что стратегия развития виноделия предусматривает увеличений в тройном размере производства вина к 2020 году – с 5,6 млн литров до 17,5 млн литров.