Համաշխարհային բանկի միջնորդությամբ Հայաստանի ֆինանսական հաշտարարի փորձը կկիրառվի Ուկրաինայում, Բոսնիայում ու Հերցոգովինայում, հոկտեմբերի 9-ին լրագրողներին է հայտնել ՀՀ ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակի ղեկավար Փիրուզ Սարգսյանը: Ըստ նրա, գրասենյակի աշխատանքն ուսումնասիրվել է ու վերլուծության է ենթարկվել ՀԲ կողմից, բարձր գնահատական է տրվել, իսկ փորձն, ըստ կառույցի զեկույցի, կարող է կիրառելի լինել ինչպես ԱՊՀ, այնպես այլ երկրների համար: «Ուկրաինայի իշխանություններն այժմ ուսումնասիրում են Հայաստանի փորձն իրենց մոտ կիրառելու նպատակով»,-ասել է նա: Ավելին, ՀԲ աջակցությամբ հոկտեմբերի վերջում Փիրուզ Սարգսյանը կայցելի Բոսնիա և Հերցոգովինա, որտեղ նույնպես կներկայացվի Հայաստանի փորձը՝ հետագայում այն կիրառելու նպատակով:
Ինչպես հայտնել է Փիրուզ Սարգսյանը, այսօրվա դրությամբ ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակը քննել է շուրջ 260 բողոք նախորդ տարվա 144 դիմաց, որից 69 տոկոսը լուծվել է հայտատուի օգտին: Նա հավելել է, որ հայտատուներին 2012թ. առաջին եռամսյակում արդեն վերադարձվել է 76 մլն դրամ, 2009թ. 26 մլն դրամի, 2010թ. 29 մլն դրամի, 2011թ. 58 մլն դրամի դիմաց:
«Այս տարվա աշխատանքը կարելի է «գերազանց» գնահատել: Այս ցուցանիշը 100 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա նույն շրջանի ցուցանիշից, իսկ մինչ տարեվերջ մենք վստահ ենք, որ այն նույնիսկ 100 տոկոսից ավելին կլինի»,-ասել է նա: Ֆինանսական հաշտարարը նման արդյունքները բացատրում է բնակչության ֆինանսական գրագիտության մակարդակի բարձրացմամբ:
Երևանում աշխատանքն է սկսել Մեծ Բրիտանիայի, Իռլանդիայի, Նոր Զելանդիայի ու այլ երկրների օմբուդսմեննրի երկօրյա միջազգային խորհրդաժողովը, որն ուղղված է հանրության վստահության բարձրացմանն ու ֆինանսկաան միջնորդության ավելացմանը-3»:
Միջոցառմանը զեկույցներով հանդես կգան Մեծ Բրիտանիայի ֆինանսական օմբուդսմենը, Ֆրանսիայի ապահովագրական օմբուդսմենը, Կանադայի բանկային և ներդրումային օմբուդսմենը, Նոր Զելանդիայի ապահովագրության ու խնայողությունների օմբուդսմենը, Իռլանդիայի ֆինանսական հաշտարարը, Ռուսաստանի, ՀԿ և Հայաստանի ֆինանսական հատված ներկայացուցիչներ: Հյուրերը կներկայացնեն ֆինանսական հաշտարարի աշխատանքի միջազգային փորձը, կծանոթանան Հայաստանի ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակի աշխատանքին, բանկային ու ապահովագրական օրենսդրությանը:

При посредничестве Всемирного банка опыт Офиса финансового омбудсмена Армении будет применен в Украине, сообщила 9 октября журналистам глава офиса примирителя финансовой системы РА Пируз Саргсян. По ее словам, работа Офиса была изучена и проанализирована со стороны ВБ, дана высокая оценка, а опыт, согласно подготовленному отчету со стороны международной структуры, может быть применен, как для стран СНГ, так и других стран мира. «Власти Украины изучают сейчас опыт Армении для внедрения у себя нашего опыта», – сказала она. Более того, при содействии ВБ в конце октября Саргсян посетит Боснию и Герцеговину, где также будет представлен опыт Армении для его дальнейшего внедрения.
Как сообщила Пируз Саргсян, на сегодняшний день со стороны офиса Омбудсмена было рассмотрено порядка 260 жалоб против 144 за прошлый год, из которых 69% было разрешено в пользу заявителей. В связи с этим она добавила, что в пользу заявителей по итогам первого квартала 2012 года было возвращено уже 76 млн драмов, против показателя в 26 млн драмов в 2009 году, 29 млн драмов – в 2010 году, 58 млн. драмов – в 2011 году.
«Результаты работы этого года можно оценить на «отлично». Этот показатель на 100% больше аналогичного периода прошлого года, а до конца года мы уверены, что он будет даже больше 100%», – подчеркнула она.
Главный примиритель финансовой системы обуславливает такие результаты повышением уровня финансовой грамотности населения.
В Ереване начала свою работу двухдневная международная конференция на тему «Институт финансового омбудсмена, направленный на укрепления доверия общественности и увеличение финансового посредничества -3».
На мероприятии с докладом выступят финансовый омбудсмен Великобритании, Страховой омбудсмен Франции, Банковский и инвестиционный омбудсмен Канады, а также Омбудсмен страхования и сбережений Новой Зеландии, Финансовый омбудсмен Ирландии, представители финансовой системы России, Всемирного банка, представители финансового сектора Армении. Гости представят международный опыт работы финансового омбудсмена, ознакомятся с работой Офиса финансового омбудсмена Армении, банковским и страховым законодательством.