ԱՄՆ Դաշնային պահեստային համակարգի ղեկավարությունը մտադիր է անցկացնել խոշորագույն ամերիկյան բանկերի սթրես-թեստեր: Միջոցառումը կազմված կլինի երկու փուլերից, առաջին փուլում կազմակերպությունն ինքնուրույն կանցկացնի ստուգում, երկրորդ փուլում բանկերը կզբաղվեն ԴՊՀ կողմից մշակված սցենարների ինքնաստուգմամբ: Այդ մասին տեղեկատվությունը պարունակվում է ԴՊՀ հայտարարությունում:
Առաջին փուլում ծրագրով կանցնեն 19 վարկային կազմակերպություններ, որոնք 2009-ից մասնակցում են Կապիտալի գնահատման ծրագրին: Թեստերը կգործարկվեն մինչև նոյեմբերի վերջ, դրանց արդյունքները կհրապարակվեն 2013-ի մարտին:
Թեստերի երկրորդ ալիքը կանցկացվի 2013-ի աշնանը, հաղորդում է ՌԲԿ-ն:
«Սթրես-թեստերի անցկացումն առանցքային միջոցառում է երաշխիքներ ստանալու համար, որ վարկային կազմակերպությունները բավականաչափ պաշարներ ունեն ինչպես բանկային հատվածի համար հետևանքները հաղթահարելու համար, այնպես էլ ողջ տնտեսության»,- զեկույցում նշել է ԴՊՀ կառավարիչների խորհրդի անդամ Դանիել Տարուլլոն:

10 Октябрь 2012 - 06:16 AMT
Руководство федеральной резервной системы (ФРС) США намерено провести стресс-тесты крупнейших американских банков. Мероприятие будет состоять из двух этапов, на первом организация будет проводить проверку самостоятельно, на втором банки будут заниматься самопроверкой по сценариям, разработанным ФРС. Информация об этом содержится в заявлении ФРС.
В первом раунде под действие программы попадут 19 кредитных организаций, которые с 2009г. участвуют в Программе оценки капитала (Supervisory Capital Assessment Program). Это, в частности, Bank of America, J.P.Morgan Chase, Citigroup, Wells Fargo, Goldman Sachs, Morgan Stanlye и др. Тесты будут запущены до конца ноября с.г., их результаты будут опубликованы в марте 2013. Вторая волна тестов будет проведена осенью 2013г., передает РБК.
"Проведение стресс-тестов – это ключевое мероприятие для получения гарантий того, что кредитные организации обладают достаточным запасом капитала для преодоления спадов без последствия как для банковского сектора, так и для экономики в целом", – отметил в докладе член совета управляющих ФРС Даниель Тарулло.