Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի ղեկավարությունը պաշտոնապես խոստացել է խստացնել դոպինգ-ստուգում անցնելու ընթացակարգը: Նման կերպ հանձնաժողովն արձագանքել է այն հաղորդագրությանը, որ Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերի ժամանակ շատ մարզիկներ անտեսել են թեստավորումը և ոչ մի պատիժ չեն կրել:
Դոպինգ-ստուգումը բաց թողած մարզիկները կանչվել են արյուն հանձնելու կենսաչափական անձնագրերի ծրագրի շրջանակներում: Այդ մասին իրենց հաշվետվությունում գրել են Independent Observer-ի փորձագետները, ովքեր գնահատել են հակադոպինգային հսկողության արդյունավետությունը Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերում, հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Դոպինգ-թեստն անտեսելու մասին հաղորդագրություններն առաջացրել են լայն հասարակական արձագանք: Մարաթոնյան վազքում աշխարհի ռեկորդակիր Պոլա Ռեդկլիֆը, ով հանդես չի եկել Օլիմպիադայում վնասվածքի պատճառով, զբաղվել է սոցիալական ցանցերում այդ տեղեկատվության տարածմամբ, իսկ իր Թվիթերում գրել է, որ ստեղծված իրավիճակը բացարձակապես անթույլատրելի է:
«Հիմնվելով Լոնդոնում ABP testing programme-ի առաջին փորձի վրա` ՄՕԿ-ը հետագայում սերտորեն կհամագործակցի միջազգային ֆեդերացիաների հետ, որպեսզի հաջորդ խաղերում կիրառի հսկողության ավելի խիստ ընթացակարգեր»,- հաղորդել են ՄՕԿ-ից:

Руководство Международного олимпийского комитета официально пообещало ужесточить процедуру прохождения допинг-контроля. Таким образом, комитет отреагировал на сообщения о том, что многие атлеты на Олимпиаде в Лондоне проигнорировали тестирование и не понесли никакого наказания.
Спортсмены, пропустившие допинг-контроль, вызывались на сдачу крови в рамках программы биологических паспортов. Об этом в своей отчете написали эксперты Independent Observer, которые оценивали эффективность антидопингового контроля на Олимпийских играх в Лондоне, передает ИТАР-ТАСС.
Сообщения о массовом и безнаказанном игнорировании допинг-контроля вызвали широкий общественный резонанс. Рекордсменка мира в марафоне британка Пола Рэдклифф, которая не выступала на домашней Олимпиаде из-за травмы, занялась максимальным распространением этой информации через социальные сети, а в своем “Твиттере” написала, что сложившаяся ситуация абсолютно недопустима.
МОК отреагировал на отчет IO, отметив, что имена спортсменов, которые не явились на допинг-контроль в указанное время, были сообщены соответствующим международным федерациям, которые затем сами проверили этих атлетов. “Основываясь на первом опыте ABP testing programme в Лондоне, МОК в дальнейшем будет работать в тесном сотрудничестве с международными федерациями и ВАДА, чтобы на следующих Играх использовать более жесткие процедуры контроля”, – сообщили в Международном олимпийском комитете. Пока остается неизвестным, кто конкретно пропустил тест.