Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում հոկտեմբերի 12-14-ը կանցկացվի «PANARMENIAN EXPO 2012» միջազգային բազմաբնույթ ցուցահանդեսը:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասացին ցուցահանդեսի կազամկերպիչներ՝ ՀՀ Առևտրաարդյունաբերական պալատի տնօրեն Արայիկ Վարդանյանը և «Պրոմ Էքսպո» ընկերության տնօրեն Արման Զաքարյանը:
ՀՀ Առևտրաարդյունաբերական պալատի տնօրենը նշեց, որ այս տարի ցուցահանդեսին մասնակեցելու են շուրջ 120 կազմակերպությունները և ընկերություններ. «Ցուցահանդեսը կազմակերպվում է 4 տարին մեկ անգամ: Անցած անգամների հետ համաեմատած՝ մասնակիցների թիվը նվազել է: Կարելի է ասել, որ այս ցուցահանդեսը Հայաստանի տնտեսական կյանքի ամենակարևոր իրադարձություններից է»:
Մասնակիցների թվի նվազումը Արայիկ Վարդանյանը կապում է տնտեսական ճգնաժամի և արտագաղթի հետ. «Այս տարի ավելի քիչ են մասնակցում ինովացիոն ընկերությունները՝ կապված այն բանի հետ, որ օրեր առաջ անցկացվել է ԴիջիԹեք ցուցահանդեսը, և այդ ընկերությւոնները չէին կարող միանգամից 2 ցուցահանդեսին մասնակցել» :
Նախատեսվում է նաև, որ ցուցահանդեսին արտասահմանից կլինեն 100-ից ավելմասնակիցներ: «Պրոմ Էքսպո» ընկերության տնօրեն Արման Զաքարյանն էլ նշեց, որ ցուցահանդեսի անցկացման համար հատուկ են ընտերվել այդ օրերը, որոնք համընկնում են Էրեբունի-Երևան տոնակատարության հետ. «Սա հատուկ միտում ունի արտերկրում Հայաստանի ներուժը ցուց տալու, քանի որ այդ օրերին Հայաստում արտերկիրց բազմաթիվ հյուրեր են լինելու»: Արման Զաքարյանը նշեց նաև, որ ցուցահանդեսին մասնակցելու են ընկերություններ Վարստանից, Պարսկաստանից, Սիրիայից, կա նաև մեկ մասնակից Թուրքիայից:

С 12 по 14 октября в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна будет проведена Международная всеармянская выставка “PANARMENIAN EXPO 2012”.
Об этом 10 октября во время встречи с журналистами рассказали организаторы: директор Торгово-промышленной палаты РА Арам Варданян и директор компании “Пром Экспо” Арман Закарян.
Директор Торгово-промышленной палаты РА сказал, что в этом году в выставке примут участие около 120 организаций и компаний: “Выставка организовывается раз в четыре года. По сравнению с прошлыми выставками, на этот раз число участников снизилось. Можно сказать, что данная выставка является одним из важнейших событий экономической жизни Армении”.
Снижение числа участников Арман Варданян связывает с экономическим кризисом и эмиграцией. “В этом году в связи с тем, что на днях была проведена выставка “ДиджиТек”, меньше участвуют инновационные компании, поскольку они не смогли бы принять участие одновременно в двух выставках”. Планируется, что из-за рубежа будет более 100 участников. Директор компании “Пром Экспо” Арман Закарян отметил, что для проведения выставки специально выбраны эти дни, поскольку они совпадут с праздником “Эребуни-Ереван” – днем города, и в столице будет много зарубежных гостей. Арман Закарян также отметил, что в выставке примут участие компании из Грузии, Ирана, Сирии, есть и один участник из Турции.