«Հայֆեստ» միջազգային 10-րդ փառատոնն ավարտվեց երեկ, և այսօրվանից պատրաստվում է եկող տարվան: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց փառատոնի նախագահ Արթուր Ղուկասյանը:
Ամփոփելով այս տարվա փառատոնը՝ Ղուկասյանը նշեց, որ այս տարի ամեն օր եղան բացօթյա ներկայացումներ, որոնց անմիջական մասնակցություն ունեցան մայրաքաղաքի բնակիչներն ու հյուրերը:
Փառատոնի նախագահը նաև առանձնացրեց փառատոնի բացման արարողությունը: Ըստ նրա, «Դադադադան տենկո» ճապոնական թմբկահարների խմբի կողմից փառատոնի բացումը լավագույներից էր փառատոնի պատմության ընթացքում:
Այս տարի տեղի ունեցան կլոր սեղան-քննարկումներ վրացի գործընկերների հետ, պայմանավորվածություններ ձեռք բերվեցին համատեղ արտադրանքի և հյուրախաղերի շուրջ:
«Հայֆեստ» փառատոնը տեղի ունեցավ հոկտեմբերի 2-9-ը: Այս տարի փառատոնն անցնում էր Never miss կարգախոսով, իսկ տարվա խորհրդանիշն էր տարբեր լեզուներով գրած Հայֆեստ բառից ստեղծված թիրախը:
Այս տարվա մասնակիցների թվում էին 25 խմբեր 17 երկրից, որոնք հանդես եկան 10 բեմերում: Փառատոնին մասնակցեցին այս տարվա Պերմ-սթրիթ բացօթյա փառատոնի մասնակիցները:

10 Октябрь 2012 - 11:09 AMT
9 октября завершился 10-ый международный театральный фестиваль “Айфест”. Об этом во время пресс-конференции сказал председатель фестиваля Артур Гукасян.
Подводя итоги фестиваля, Гукасян отметил, что в этом году каждый день проводились спектакли под открытым небом, в которых имели непосредственное участие жители и гости столицы.
Председатель также особо отметил церемонию открытия фестиваля. По его словам, открытие фестиваля группой барабанщиков “Дадададан тенко” из Японии было лучшим за всю его историю. В этом году также состоялись столы-обсуждения с грузинскими партнерами, были достигнуты договоренности о совместном производстве и гастролях.
Фестиваль “Айфест” состоялся с 2 по 9 октября. В этом году фестиваль проходил под лозунгом “Never miss”.
В числе участников этого года 25 театральных трупп из 17 стран мира. Они выступали на 10 сценах.
В фестивале приняли участие и участники фестиваля под открытым небом “Пермь-стрит” из Португалии, Франции и других стран.