ԵՄ փաստաթղթում, որը վերաբերում է արտահանմանը, Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը հայտնաբերել է, որ Վրաստանին հաջողվել է եվրոպական երկրներ արտահանելու համար գինու 18 տեսակ գրանցել, Մոլդովան 24 մլն լիտր գինի արտահանելու իրավունքն է գրանցել, իսկ Հայաստանն այդ ցուցակում չկա: Այդ մասին մասնագետն ասել է Երևանում հոկտեմբերի 10-ին կայացած մամլո ասուլիսում:
Մակարյանը հավելել է, որ այդ հարցով դիմել է էկոնոմիկայի նախարարություն, որն այժմ զբաղված է ԵՄ ազատ առևտրի գոտու մասին պայմանագրին Հայաստանի միանալու շուրջ բանակցություններով: «Նախարարության պատասխան նամակում ասվում է, որ այդ խնդիրները կլուծվեն ԵՄ հետ Ազատ առևտրի մասին համապարփակ պայմանագրին միանալու շրջանակներում»,-ասել է նա:
Պետք է նշել, որ ԵՄ-ում Վրաստանի կողմից «Վրաստանը գինեգործության օրրան» ապրանքանիշի գրանցումը տարակուսանք է առաջացրել հայ հնագետների շրջանում: Ըստ Արենիի հնագիտական արշավախմբի հայկական կողմի ղեկավար Բորիս Գասպարյանի, ԵՄ-ն իրավունք չուներ Վրաստանը հայտարարել «Գինու օրրան», ելնելով Հարավային Կովկասի ներկայիս սահմաններից: Նման կոչում կարող է կրել ոչ թե կոնկրետ մի երկիր, այլ ողջ տարածաշրջանը, ներառյալ նաև Իրանը, Թուրքիան ու Սիրիան: Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա Արենիի քարանձավում են հայտնաբերել աշխարհի հնագույն գինու հնձանը, որը վեց հազար տարեկան է:
Հաշվի առնելով այս ամենը՝ Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը նշել է, որ ԵՄ-ն պետք է չեղյալ հայտարարի իր որոշումը «Վրաստանը գոնու օրրան» ապրանքանիշը Վրաստանին ամրագրելու վերաբերյալ: Ըստ նրա, Վրաստանն ուղղակի օգտվել է նրանից, որ այդ բրենդը կարող է հետաքրքրություն առաջացնել գինեգործների համաշխարհային հանրության շրջանում:

10 Октябрь 2012 - 11:17 AMT
В документа ЕС, касающихся прав на экспорт, председатель Республиканского союза работодателейГагик Макарян обнаружил, что Грузия смогла зарегистрировать 18 видов вина для экспорта в европейские страны, Молдова зарегистрировала права на экспорт 24 млн литров вина, а вот Армении в этом списке не было. Об этом он сообщил 10 октября на пресс-конференции в Ереване.
Гагик Макарян также добавил, что обратился с этим вопросом в Министерство экономики Армении, которое сейчас занимается переговорным процессом с ЕС о присоединению к договору о зоне свободной торговли. «В ответе министерства написано, что эти проблемы в рамках присоединения к Всеобъемлющему договору о свободной торговле с ЕС будут решены», – сказал он.
Надо отметить, что регистрация Грузией в ЕС бренда "Грузия – Колыбель вина" вызвало недоумение у армянских археологов. По мнению руководителя с армянской стороны археологической экспедиции в пещеру "Арени-1" Борис Гаспарян, ЕС не имел право объявлять Грузию "Колыбелью вина", основываясь на нынешних границах стран Южного Кавказа. Носить подобное звание может не конкретная страна, а весь регион, включая такие страны, как Иран, Турция и Сирия. Что касается Армении, то в пещере Арени были обнаружены древние свидетельства винодельческого ремесла, которым исполнилось более шести тысяч лет.
Принимая это во внимание, председатель Союза виноделов Армении Аваг Арутюнян отметил, что ЕС должен признать свое решение по бренду "Грузия – Колыбель вина" недействительным. По его мнению, Грузия попросту воспользовалась тем, что данный бренд может повысить к ней интерес со стороны мирового винного сообщества.