Հոկտեմբերի 9-ից Լիտվայում անցկացվում է Atspindys մոնոներկայացումների միջազգային թատերական փառատոն, որին մասնակցում է նաև Հայաստանը: Այս մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցին հայտնեց ՀԹԳՄ մամուլի պատասխանատու Վլադ Մուրադյանը:
Հայաստանի պատվիրակության կազմում են «Արմմոնո» միջազգային թատերական փառատոնի տնօրեն Մարիաննա Մխիթարյանը, Հ. Պարոնյանի անվան թատրոնի դերասանուհի Զարուհի Խաչատրյանը` «Ես կորցրել եմ ձայնս» և Կ. Ստանիսլավսկու անվան թատրոնի ՀՀ վաստակավոր արտիստ Ռոբերտ Հակոբյանը` «Հնագույն մասնագիտություն» մենաներկայացումներով: Լիտվայի Վիլնյուս, Կաունաս, Վիսագինաս քաղաքներում կանցկացվեն «Հայկական թատրոնի օրեր»:
2012 թվականի փետրվարի 29–ից մարտի 5 –ը Երևանում կայացած «Արմմոնո» միջազգային թատերական 10-րդ` հոբելյանական փառատոնին մասնակցեց Լիտվայի պաշտոնական պատվիրակությունը` գլխավորությամբ Լիտվայի մշակույթի փոխնախարար Դևիդաս Ստանպոնկուսի: Պատվիրակության կազմում էին նաև Լիտվայի մշակույթի նախարարության կանցլեր Նոմեդա Զենկենեն և ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Ռեգիմանտաս Ադոմայտիսը: Փառատոնը կշարունակվի մինչև հոկտեմբերի 14-ը:

Международный театральный фестиваль моноспектаклей “Atspindy” проходит в Литве, в котором принимает участие и Армения. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил пресс-секретарь Союза театральных деятелей Армении Влад Мурадян.
В составе армянской делегации – директор Международного театрального фестиваля “Арммоно” Марианн Мхитарян, актриса театра им. Г. Пароняна Заруи Хачатрян (моноспектакль “Я потеряла голос”) и заслуженный артист РА, актер театра им. К. Станиславского Роберт Акопян (моноспектакль “Древнейшая профессия”).
В литовских городах Вильнюс, Каунас, Висагинас будут проведены “Дни армянского театра”.
Фестиваль продлится до 14 октября.
Напомним, 10-ый международный фестиваль моноспектаклей “Арммоно” состоялся с 29 февраля по 5 марта 2012 года. В нем приняла участие официальная литовская делегация во главе с заместителем министра культуры Литвы Дэвидасом Станпонкусом. Фестиваль открыл заслуженный артист Литовской ССР, заслуженный артист СССР, лауреат государственной премии Литовской ССР, кавалер ордена Великого князя Литовского Гедиминаса Регимантас Адомайтис.