Լեոնարդո դա Վինչիի չավարտված «Մոգերի երկրպագություն» նկարի վերականգնումը, որը պահպանվում է Ուֆֆիցիի պատկերասրահում, կտևի երկու տարի: Այդ մասին, ինչպես հաղորդում է ANSA-ն, հայտարարել են 1481-ին ստեղծված ստեղծագործության ռեստավրատորները, հաղորդում է Lenta.ru-ն:
Opificio delle Pietre Dure վերականգնման ինստիտուտի մասնագետները պատրաստվում են մաքրել նկարը նախորդ վերականգնողական աշխատանքների հետքերից: Նրա խոսքով, նկարի վրա պատկերված կերպարները կրկին կլինեն ծավալային, գույները` ավելի կենդանի, իսկ նկարը` ավելի վառ:
«Մոգերի երկրպագություն» նկարի պաշտոնական վերականգնումը սկսվել է 2011-ի նոյեմբերին տախտակի հետ կապված խնդրի պատճառով, որի վրա նկարել է իտալացի վարպետը: Այս ընթացքում ռեստավրատորներն անցկացրել են հենց տախտակի, ինչպես նաև ներկի շերտի ուսումնասիրություններ: Դրանց արդյունքներով որոշվել են աշխատանքի հիմնական ուղղությունները:

Реставрация неоконченной картины Леонардо да Винчи "Поклонение волхвов", хранящейся в галерее Уффици, займет два года. Об этом, как сообщает ANSA, заявили реставраторы произведения искусства, созданного в 1481 году, передает Lenta.ru.
Специалисты из института реставрации Opificio delle Pietre Dure собираются очистить картину от следов предыдущих восстановительных работ. По их словам, фигуры, изображенные на картине, вновь станут объемными, цвета – более живыми, а сама картина – ярче.
Официально реставрация "Поклонения волхвов" началась в ноябре 2011 года из-за проблем с доской, на которой писал итальянский мастер. Все это время реставраторы проводили исследования состояния самой доски, а также красочного слоя. По их результатам были определены основные направления работы.
"Поклонение волхвов" было заказано Леонардо в 1481 году монастырем Сан-Донато в Скопето, под Флоренцией, однако год спустя художник уехал в Милан, а работа осталась незавершенной.