Շառլ Ազնավուրի հրապարակում գտնվող Մհեր Մկրտչյանի արձանի ծունկը ճաքել է: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արթուր Գևորգյանը, արձանը կվերականգնվի տեղում:
Մհեր Մկրտչյանի արձանը Եղիշե Չարենցի արձանի հետ միասին «Մեր հանճարները մեր կողքին են» նախագծի շրջանակում սեպտեմբերի 20-ին տեղադրվեց Երևանի Շառլ Ազնավուրի հրապարակում: Մկրտչյանը «01-99» ֆիլմի իր հայտնի տակառիկով է: Արձանների հեղինակն է Սուրեն Մելքոնյանը, իսկ պատրաստված են դրանք կավից:
Սա արդեն առաջին դեպքը չէ, երբ Մհեր Մկրտչյանի արձանը վնասվում է: Կավից պատրաստված արձանի աջ ձեռքի բութ մատը անհայտները կոտրեցին տեղադրելուց 2 օր անց` սեպտեմբերի 22-ին, իսկ սեպտեմբերի 28-ի գիշերը անհայտ անձինք կոտրեցին արձանի տակառիկը, որից հետո աշխատանքը հանվեց նստարանից, վերականգնվեց և նախկին տեղը վերադարձվեց միայն տեսախցիկների կողմից վերահսկողությունն ապահովելուց հետո: Այս անգամ, ըստ ամենայնի, պատճառը այսօր տեղացած անձրևն ու խոնավ եղանակն է:

Памятник Мгеру Мкртчяну, установленный 20 сентября на площади Шарля Азнавура напротив кинотеатра “Москва”, вновь поврежден, на колене памятника появилась трещина. Как сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net начальник пресс-службы мэрии Еревана Артур Геворкян, статуя будет восстановлена на месте.
Памятник Мгеру Мкртчяну вместе с памятником Егише Чаренцу был установлен 20 сентября на площади Шарля Азнавура напротив кинотеатра “Москва”. Автор памятников – Сурен Мелконян, памятники созданы из глины.
Это не первый случай, когда памятник Мгеру Мкртчяну приходится реставрировать: недавно неизвестные сломали бочонок, который являлся символом кинокартины “01-99”. Несколько дней спустя опять же неизвестные сломали большой палец скульптуры, который вскоре был восстановлен. На этот раз, скорее всего причиной повреждения памятника стали дожди и сырая погода.