«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը մասնակցեց հոկտեմբերի 9-10 Բուխարեստում անցած 2012 թվականի Երկաթուղիների օրերին` ընդլայնված Սևծովյան տարածաշրջանի երկաթուղիների ներդրումների հարցերով գագաթնաժողովի աշխատանքներին: Միջոցառման շրջանակներում ՀԿԵ-ի ղեկավարը մասնակիցներին ծանոթացրեց Ընկերության գործունեության հիմնական նպատակներին և խնդիրներին, ներդրումային քաղաքականությանը, Հայաստանի երկաթուղային համակարգի՝ որպես Եվրոպա-Կովկաս-Ասիա տրանսպորտային միջացքի օղակի հնարավորություններին:
Ինչպես հաղորդել է ընկերության մամուլի ծառայությունը, Վիկտոր Ռեբեցը նաև ներկայացրեց Վանաձոր-Ֆիոլետովո հատվածի, Իրան-Հայաստան երկաթուղու, հայ-թուրքական սահմանում գտնվող Ախուրյան կայարանում միջազգային լոգիստիկ կենտրոնի բացման հեռանկարները:
ՀԿԵ-ի գլխավոր տնօրենն երկկողմանի հանդիպումներ ունեցավ Ռումինիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքի նախարար Օվիդիու Իոանն Սիլագիի (Ovidiu Ioan Silaghi) և Երկաթուղիների միջազգային միության գլխավոր տնօրեն Ժան Պիեր Լուբինուի (Jean-Pierre Loubinoux) հետ:
Վիկտոր Ռեբեցը ծանոթացել է նաև ռումինական երկաթուղում գործող փոխադրումների գործընթացին և դիագնոստիկ համակարգին, երկաթբետոնե կոճղերի և ռելսերի ամրացումների նոր տեսակներին, տարանցիկ երթուղիների ձևավորման հնարավորություններին:
Մի շարք ռումինական մեքենաշինական ձեռնարկություններին հետաքրքրեցին Հայաստան շարժակազմի մատակարարման հեռանկարները:
Երկկողմանի հանդիպումների շրջանակներում հայկական և ռումինական կողմի ներկայացուցիչները համագործակցության զարգացման պատրաստակամություն հայտնեցին:
2012 թվականի Երկաթուղիների օրերը՝ ընդլայնված Սևծովյան տարածաշրջանի երկաթուղիների ներդրումների հարցերով գագաթնաժողովն անցել է Եվրոպական երկաթուղային ընկերությունների միության (CER) և Եվրոպական երկաթուղային արդյունաբերության ընկերությունների միության (UNIFE) հովանու ներքո: Միջոցառմանը մացնակցել են 300-ից ավել պատոիրակներ ավելի քան 50 երկրներներից:

CEO of South Caucasus Railways (SCR) CJSC attended “Railway Days 2012” Railway Summit of Investments in the Wider Black Sea region (WBR), held on October 9-10 in Bucharest.
Victor Rebets briefed participants on the activities of the Company, its goals and objectives, investment and social policies, opportunities of railway of Armenia as a part of the Transport Corridor Europe-Caucasus-Asia.
SCR head further presented the prospects of construction of Vanadzor-Fioletovo and the Iran-Armenia railway tracks, the opening of an international logistics center at the station Akhuryan on the Armenian-Turkish border.
He held bilateral meetings with the Minister of Transport and Infrastructure of Romania Ovidiu Ioan Silaghi and CEO of the International Union of Railways (UIC) Jean-Pierre Loubinoux.
The Company’s Executive familiarized himself with the process of organizing transportation and diagnostic system functioning on the Romanian Railways (Căile Ferate Române), new types of concrete slippers and rail fasteners as well as the systems of forming through-routes with the neighboring states.
Armenian and Romanian parties expressed hope for further cooperation at bilateral meetings.
The Days of Railways 2012 is a Railways Summit of Investment in the Wider Black Sea Region (WBR), conducted under the auspices of the Community of European Railway Companies (CER) and the Union of European Railway Industries (UNIFE). The event brought together over 300 delegates from more than 50 countries, the company's press service reported.