«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը մասնակցեց հոկտեմբերի 9-10 Բուխարեստում անցած 2012 թվականի Երկաթուղիների օրերին` ընդլայնված Սևծովյան տարածաշրջանի երկաթուղիների ներդրումների հարցերով գագաթնաժողովի աշխատանքներին: Միջոցառման շրջանակներում ՀԿԵ-ի ղեկավարը մասնակիցներին ծանոթացրեց Ընկերության գործունեության հիմնական նպատակներին և խնդիրներին, ներդրումային քաղաքականությանը, Հայաստանի երկաթուղային համակարգի՝ որպես Եվրոպա-Կովկաս-Ասիա տրանսպորտային միջացքի օղակի հնարավորություններին:
Ինչպես հաղորդել է ընկերության մամուլի ծառայությունը, Վիկտոր Ռեբեցը նաև ներկայացրեց Վանաձոր-Ֆիոլետովո հատվածի, Իրան-Հայաստան երկաթուղու, հայ-թուրքական սահմանում գտնվող Ախուրյան կայարանում միջազգային լոգիստիկ կենտրոնի բացման հեռանկարները:
ՀԿԵ-ի գլխավոր տնօրենն երկկողմանի հանդիպումներ ունեցավ Ռումինիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքի նախարար Օվիդիու Իոանն Սիլագիի (Ovidiu Ioan Silaghi) և Երկաթուղիների միջազգային միության գլխավոր տնօրեն Ժան Պիեր Լուբինուի (Jean-Pierre Loubinoux) հետ:
Վիկտոր Ռեբեցը ծանոթացել է նաև ռումինական երկաթուղում գործող փոխադրումների գործընթացին և դիագնոստիկ համակարգին, երկաթբետոնե կոճղերի և ռելսերի ամրացումների նոր տեսակներին, տարանցիկ երթուղիների ձևավորման հնարավորություններին:
Մի շարք ռումինական մեքենաշինական ձեռնարկություններին հետաքրքրեցին Հայաստան շարժակազմի մատակարարման հեռանկարները:
Երկկողմանի հանդիպումների շրջանակներում հայկական և ռումինական կողմի ներկայացուցիչները համագործակցության զարգացման պատրաստակամություն հայտնեցին:
2012 թվականի Երկաթուղիների օրերը՝ ընդլայնված Սևծովյան տարածաշրջանի երկաթուղիների ներդրումների հարցերով գագաթնաժողովն անցել է Եվրոպական երկաթուղային ընկերությունների միության (CER) և Եվրոպական երկաթուղային արդյունաբերության ընկերությունների միության (UNIFE) հովանու ներքո: Միջոցառմանը մացնակցել են 300-ից ավել պատոիրակներ ավելի քան 50 երկրներներից:

Генеральный директор ЗАО «ЮКЖД» Виктор Ребец принял участие в Днях железных дорог 2012 – Саммите железных дорог по инвестициям расширенного Черноморского региона (РЧР) 9-10 октября в Бухаресте. В рамках Саммита руководитель ЮКЖД ознакомил участников с деятельностью Компании, ее целями и задачами, инвестиционной и социальной политикой, возможностями задействования железной дороги Армении в качестве составляющей транспортного коридора Европа-Кавказ-Азия.
Виктор Ребец представил также перспективы реализации проектов строительства железнодорожной ветки Ванадзор-Фиолетово и железной дороги Иран-Армения, открытия международного логистического центра на станции Ахурян на армяно-турецкой границе.
Генеральный директор ЮКЖД провел двусторонние встречи с министром транспорта и инфраструктуры Румынии Овидиу Иоанном Силаги (Ovidiu Ioan Silaghi) и генеральным директором Международного союза железных дорог (МСЖД) Жаном-Пьером Лубину (Jean-Pierre Loubinoux).
Руководитель компании также ознакомился с процессом организации перевозок и системой диагностики, действующей на Румынских железных дорогах (Căile Ferate Române), новыми типами железобетонных шпал и рельсовых скреплений, системами формирования сквозных маршрутов с сопредельными государствами. Ряд румынских машиностроительных компаний проявили интерес к возможности поставки в Армению тягового и вагонного подвижного состава.
«В рамках двусторонних встреч представители армянской и румынской сторон выразили надежду на дальнейшее развитие сотрудничества», – говорится в сообщении пресс-службы ЮКЖД.
Дни железных дорог 2012 – Саммит железных дорог по инвестициям расширенного Черноморского региона (РЧР) проводится под эгидой Сообщества Европейских железнодорожных компаний (CER) и Союза предприятий Европейской железнодорожной промышленности (UNIFE). В мероприятии приняли участие более 300 делегатов из более чем 50 стран мира.