Հայաստանի համար ռուսական գազի գնի բարձրացման հարցը քննարկվել է տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստի շրջանակներում: Այդ մասին հոկտեմբերի 12-ին հանձնաժողովի 14-րդ նիստի ավարտին հայտնել է հանձնաժողովի ռուսական կողմի համանախագահ, ՌԴ տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովը ՀՀ վարչապետ, հայկական կողմի համանախագահ Տիգրան Սարգսյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում:
«Բանակցությունները դեռ ընթանում են, մենք դինամիկ կերպով առաջ ենք շարժվում այս հարցում, համոզված եմ, որ մենք, ինչպես միշտ, կհասնենք բոլոր կողմերին ձեռնտու պայմանավորվածությունների»,- ասել է նա:
Պետք է նշել, որ դա Սոկոլովի առաջին մասնակցությունն է նման միջոցառմանը` որպես հանձնաժողովի ռուսական կողմի ղեկավար: Սոկոլովն այդ պաշտոնում փոխարինել է ռուս նախկին համանախագահ Իգոր Լևիտինին:
Նիստում քննարկվել են երկկողմ հարաբերությունների արդի խնդիրներն առանց բացառության բոլոր ոլորտներում, այդ թվում` տնտեսության, մշակույթի, ռազմատեխնիկական համագործակցության:

12 Октябрь 2012 - 08:39 AMT
Министр транспорта РФ уверен, что по газовому вопросу будет достигнута «устраивающая всех» договоренность с Арменией
Вопрос повышения цен на российский газ для Армении был рассмотрен в рамках очередного заседания армяно-российской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству. Об этом 12 октября по итогам 14-ого заседания Комиссии сообщил сопредседатель российской стороны, министр транспорта РФ Максим Соколов на совместной с премьер-министром РА, сопредседателем армянской стороны Комиссии Тиграном Саркисяном пресс-конференции в Ереване. «Переговоры еще идут, мы динамично продвигаемся в этом вопросе, уверен, мы, как всегда, достигнем устраивающих всех договоренностей», – подчеркнул он.
Надо отметить, что это первое участие Соколова в таком мероприятии в качестве руководителя российской части межправкомиссии. Соколов сменил на этом посту прежнего российского сопредседателя Игоря Левитина.
На заседании были обсуждены актуальные вопросы двусторонних отношений во всех сферах без исключения, в том числе в экономике, культуре, военно-техническом сотрудничестве.