Հայաստանի համար ռուսական գազի գնի բարձրացման հարցը քննարկվել է տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստի շրջանակներում: Այդ մասին հոկտեմբերի 12-ին հանձնաժողովի 14-րդ նիստի ավարտին հայտնել է հանձնաժողովի ռուսական կողմի համանախագահ, ՌԴ տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովը ՀՀ վարչապետ, հայկական կողմի համանախագահ Տիգրան Սարգսյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում:
«Բանակցությունները դեռ ընթանում են, մենք դինամիկ կերպով առաջ ենք շարժվում այս հարցում, համոզված եմ, որ մենք, ինչպես միշտ, կհասնենք բոլոր կողմերին ձեռնտու պայմանավորվածությունների»,- ասել է նա:
Պետք է նշել, որ դա Սոկոլովի առաջին մասնակցությունն է նման միջոցառմանը` որպես հանձնաժողովի ռուսական կողմի ղեկավար: Սոկոլովն այդ պաշտոնում փոխարինել է ռուս նախկին համանախագահ Իգոր Լևիտինին:
Նիստում քննարկվել են երկկողմ հարաբերությունների արդի խնդիրներն առանց բացառության բոլոր ոլորտներում, այդ թվում` տնտեսության, մշակույթի, ռազմատեխնիկական համագործակցության:

Russian gas price upsurge for Armenia was in the focus of the discussion at a subsequent meeting of Armenian-Russian intergovernmental commission on economic cooperation, co-chair of the Russian side, Transport Minister of Russia said.
“The negotiations are underway. I’m confident that the agreements to be reach will benefit both sides,” Maxim Sokolov told a joint press conference with co-chair of the Armenian side, RA Prime Minister Tigran Sargsyan.
It’s noteworthy that it was Sokolov’s first participation in an event of this kind as co-chair of the Russian part of the commission.
Bilateral relations in the fields of economy, culture and military-technical cooperation were further discussed.