Առևտրատնտեսական համագործակցությունը Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև զարգանում է բավականին դինամիկ: Այդ մասին հոկտեմբերի 12-ին հանձնաժողովի 14-րդ նիստի ավարտին հայտնել է հանձնաժողովի ռուսական կողմի համանախագահ, ՌԴ տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովը ՀՀ վարչապետ, հայկական կողմի համանախագահ Տիգրան Սարգսյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում: «2011թ. ապրանքաշրջանառությունը կազմեց 1 մլրդ դոլար, այս տարվա վիճակագրությունը 8 ամսվա համար գերազանցել է 800 մլն դոլարի նիշը: Այդպիսով, մենք այդ ցուցանիշն այս տարի կհասցնենք 1 մլրդ դոլարի»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով ռուսական ներդւոմների հոսքին ՀՀ տնտեսության մեջ՝ ՌԴ տրանսպորտի նախարարը ասել է, որ վերջին 20 տարում դրանց ծավալը կազմել է 3 մլրդ դոլար, որից ուղիղ ներդրումները Ռուսաստանից Հայաստանի տնտեսության մեջ կազմել են 2,5 մլրդ դոլար: «Այդպիսով, մենք տեսնում ենք որոշակի ծավալ, և ինչը հատկապես հաճելի է, այդ ներդրումները հիմնականում ուղիղ են՝ ուղղորդվում են նյութատեխնիկական բազայի զարգացմանը, բիզնեսին: Ինչ վերաբերում է ծավալի նվազեցմանը ընթացիկ տարում, դեռ վաղ է եզրակացություններ անել, սպասենք մինչև տարեվերջ»,-հայտարարել է նա:
Ըստ Ազգային վիճակագրության ծառայության պաշտոնական տվյալների, օտարերկրյա ներդրումները Հայաստանի տնտեսության մեջ առաջին կիսամյակում նվազել են 40 տոկոսով, նախորդ տարվա նույն շրջանի համեմատ: Օտարերկրյա ներդրումների ծավալն առաջին կիսամյակում կազմել է 266 մլն դոլար, ինչը ամենացածր ցուցանիշն է վերջին 6 տարում:
Օտարերկյա ներդրումների նման կտրուկ անկում նկատվել էր միայն 2008 թվականին, ճգնաժամի ժամանակ: Ռուսաստանից եկող ներդրումները նվազել են 80 տոկոսով, Ֆրանսիայից՝ 65 տոկոսով, ԱՄՆ-ից՝ 78 տոկոսով, Մեծ Բրիտանիայից՝ 61 տոկոսով:
Բոլոր ներդրումների 72 տոկոսն ուղղվել է լեռնահանքային, կապի միջոցների և անշարժ գույքի ոլորտներ: Նման դինամիկան վկայում է, որ մեր տնտեսության գրավչությունը օտարերկրացի ներդրողի համար նվազում է:

12 Октябрь 2012 - 08:57 AMT
Торгово-экономическое сотрудничество между Арменией и Россией развивается достаточно динамично. Об этом 12 октября по итогам 14-ого заседания армяно-российской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству сказал сопредседатель российской стороны, министр транспорта РФ Максим Соколов на совместной с премьер-министром РА, сопредседателем армянской стороны Комиссии Тиграном Саркисяном пресс-конференции в Ереване. «В 2011 году товарооборот составил 1 млрд долларов, статистика этого года за 8 месяцев превысила планку в 800 млн долларов. Таким образом, мы выйдем за 1 млрд долларов в этом году», – заявил он.
Касается притока российских инвестиций в экономику Армении, то, по его словам, за последние 20 лет их объем составил 3 млрд долларов, из них прямых инвестиций из России в экономику Армении было направлено 2,5 млрд долларов. «Таким образом, мы видим определенный объем, и, что особенно приятно, это инвестиции носят в основном прямой характер – вкладываются в предприятия в развитие материально-технической базы, бизнеса. Что касается уменьшения объема по динамике текущего года, то пока рано подводить итоги, мы подождем конца года», – подчеркнул он.
По официальным данным Национальной службы статистики, иностранные инвестиции в экономику Армении в первом полугодии года сократились на 40%-ов, по сравнению с тем же периодом прошлого года. Объем иностранных вложений в первом полугодии составил 266 миллионов долларов, что является самым низким показателем за последние 6 лет.
Подобный резкий спад иностранных инвестиций в экономику страны наблюдался разве что в 2008-ом году, во время кризиса. Инвестиции, производящиеся из России, уменьшились на 80%, из Франции – на 65%, из США – на 78%, из Великобритании – на 61%. Это основные страны, делающие инвестиции в экономику Армении. 72% всех инвестиций были направлены в горнодобывающую промышленность, средства связи и рынок недвижимости. Подобная динамика иностранных инвестиций говорит о том, что привлекательность нашей экономики для зарубежных инвесторов уменьшается.