ՌԴ Արևտրաարդյունաբերական պալատը սերտ ենթակառուցվածքային կապեր ունի բիզնեսի վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման համար, այդ թվում Ռուսաստանի և Հայաստանի մարզերից: Այդ մասին հոկտեմբերի 12-ին Երևանում հայտարարել է ՌԴ ԱԱՊ գործարար խորհրդների հետ արտաքին կապերի դեպարտամենտի տնօրեն Վլադիմիր Պադալկոն: «Անպայման օգտվեք այս հնարավորությունեից, իսկ մենք լավ գործընկերներ ու բարեկամներ կբերենք»,-դիմել է նա երկու երկրների գործարարներին:
Երևանում է գտնվում ներկայացուցչական ռուսական պատվիրակությունը, որը ժամանել է տնտեսական հարցերով հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստին և Հայ-ռուսական ռեգիոնալ երկրորդ համաժողովին մասնակցելու նպատակով: Հայաստանի ԱԱՊ-ն ռուսաստանցիների իր գործընկերների համար հանդիպում էր կազմակերպել, որի ժամանակ հայ և ռուս գործարարները կկարողանան նոր հարաբերություններ հաստատել հետագա համագործակցության համար: Հանդիպմանը մասնակցում են ՌԴ Լիպեցկի, Ռոստովի մարզերի ԱԱՊ, ինչպես նաև Մորդովիայի, Ուրալի ու Ստավրոպոլի երկրամասի ԱԱՊ ներկայացուցիչները:
Պադալկոն նշել է, որ Ռուսաստանն արդեն անցել է ճգնաժամի «շոկային» շրջանը, և չնայած, որ փորձագետները «ծանր» 2013թ. են կանխատեսում ԵՄ-ում իրավիճակի ու ԱՄՆ շուկայի կրճատման ֆոնի վրա, այնուամենայնիվ, նա ՌԴ և նրա գործընկերների տնտեսության հետ կապված մտավախություններ չունի:
Իր հերթին Հայաստանի ԱԱՊ նախագահ Մարտին Սարգսյանը հավելեց, որ Ռուսաստանը Հայաստանի համար գլխավոր ռազմավարական գործընկերն ու ներդրողն է, որին բաժին է ընկնում ներդրումների 50 տոկոսը:
Սարգսյանը նաև կարևորեց երկու երկրների միջև տարածաշրջանային համագործակցությունը: «Այս համաժողովը խթան կհանդիսանա և հարաբերությունների զարգացման նոր մակարդակ կբերի»,-ասել է նա:

12 Октябрь 2012 - 12:37 AMT
Торгово-промышленная палата РФ обладает тесной инфраструктурной связью по линии обмена информации, необходимой для бизнеса, в том числе и из регионов России и Армении. Об этом в рамках бизнес-форма 12 октября в Ереване директор департамента внешних связей с деловыми советами ТПП РФ Владимир Падалко.
«Обязательно пользуйтесь этой возможностью, мы же Вам приведем хороших партнеров и друзей», – обратился он к предпринимателям из обоих стран.
В Ереване находиться представительная российская делегация, которая прибыла в республику для участия в очередном заседании армяно-российской межправкомиссии по экономическим вопросам и участия во Втором региональном армяно-российском форуме.
Торгово-промышленная палата Армении организовала для своих партнеров-членов ТПП РФ встречу, в ходе которой армянские и российские бизнесмены смогут наладить новые отношения для дальнейшего сотрудничества. На встрече принимают участие представители из ТПП Липецкой, Ростовской областей РФ, а также Республики Мордовия, Урала, ставропольского края.
Владимир Падалко также подчеркнул, что Россия уже пережила «шоковый» кризисный период, и, не смотря на то, что эксперты прогнозируют «трудный» 2013 год на фоне ситуации в ЕС и сокращения рынка США, тем не менее, он не видит опасения для экономики России и ее партнеров.
В свою очередь председатель ТПП Армении Мартин Саргсян добавил, что Россия является для Армении самым главным стратегическим партнером и инвестором, на долю которого приходиться более 50% всех поступающих в республику инвестиций.