Հոկտեմբերի 16-21-ը, Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի XIII նիստի արձանագրության համաձայն, Հայաստանում կանցնեն Ռուսական խոսքի V օրերը: Այն անցկացվելու է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո, «Ռուսաց լեզվի միջոցով մենք ձուլված ենք ապագայի հետ» խորագրի ներքո: Օրերն անցկացվում են Հայաստանի հետ բարեկամության և համագործակցության ռուսական ընկերության, «Հայաստան-Ռուսաստան» բարեկամական ընկերության, Ռուսաց լեզվի ուսուցիչների հայկական ասոցիացիայի, Ռուսաց լեզվի օժանդակության հայ-ռուսական հիմնադրամի, ռուսաստանյան բուհերի շրջանավարտների հայկական ասոցիացիայի կողմից` Ռուսհամագործակցության, Ռուսաստանի և Հայաստանի կրթության և գիտության նախարարությունների, Գրողների և Լրագրողների միությունների աջակցությամբ:
Հայաստանում Ռուսական խոսքի օրերը հանդիսավոր կերպով կբացվեն հոկտեմբերի 15-ին ժ. 19.00-ին` Վյաչեսլավ Սպեսիվցևի ղեկավարած Մոսկվայի երիտասարդական էքսպերիմենտալ թատրոնի «Հեքիաթը սուտ է, բայց նրանում…» ներկայացումով: Հոկտեմբերի 21-ին կկայանա «Չեմ ուզում ամուսնանալ» ներկայացումը` ըստ Դ.Ի. Ֆոնվիզինի «Տհասը» պիեսի:
Հոկտեմբերի 18-ին Ա.Ս. Գրիբոեդովի «Խելքից պատուհաս» պիեսի բեմադրման 185-ամյակի առթիվ Երիտասարդական թատրոնը համանուն ներկայացում կցուցադրի: Նշենք, որ Մոսկովյան թատրոնի բեմադրությունները կներկայացվեն նաև Գյումրի, Վանաձոր և Սպիտակ քաղաքներում:
Ռուսական խոսքի օրերին կմասնակցի ռուսաստանյան գրողներից, բանաստեղծներից, լրագրողներից, գրադարանավարներից, հրատարակիչներից, ուսուցիչներից կազմված ընդարձակ պատվիրակությունը, հայտնում է Ռուսհամագործակցության մամուլի ծառայությունը:

15 Октябрь 2012 - 11:14 AMT
С 15 по 21 октября в соответствии с протоколом XIII заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Россией и Арменией, под высоким патронажем президента Республики Армения Сержа Саргсяна пройдут 5-ые Дни русского слова в Армении – 2012 под девизом “Русским языком мы с будущим слиты”.
Дни проводятся Российским обществом дружбы и сотрудничества с Арменией, Обществом дружбы “Армения-Россия”, Армянской ассоциацией учителей русского языка, Армяно-российским благотворительным фондом поддержки русского языка, Армянской ассоциацией выпускников российских вузов, при поддержке Россотрудничества, Министерств культуры, образования и науки, Союзов писателей и журналистов России и Армении.
Дни русского слова в Армении торжественно откроются 15-го октября в 19.00 часов международной премьерой спектакля “В сказке ложь, да в ней…” Московского молодежного экспериментального театра под руководством Вячеслава Спесивцева.
18 октября в честь 185-летия постановки пьесы А. С. Грибоедова “Горе от ума”, Молодежный театр покажет спектакль с одноименным названием.
21 октября финал Дней русского слова будет представлен спектаклем “Не хочу жениться” по пьесе Д.И. Фонвизина “Недоросль”.
Следует отметить, что постановки Московского театра будут также представлены в городах Гюмри, Ванадзоре и Спитаке.
В Днях русского слова примет участие внушительная российская делегация: писатели, поэты, журналисты, библиотекари, издатели, учителя, сообщают в пресс-службе Россотрудничества.