ՖԻՖԱ-ի նախագահ Յոզեֆ Բլատերը հայտարարել է, որ մտադիր է դիմել Կուբայի իշխանություններին կապված նրա հետ, որ ազգային հավաքականի մի քանի ֆուտբոլիստներ անցած շաբաթ լքել են թիմը կանադական թիմի հետ հանդիպմանը մեկնելու ժամանակ, հաղորդում է ԱՊ-ը:
Կուբայի հավաքականը 15 խաղացողների կազմով մեկնել է Տորոնտո, սակայն ընտրական մրցաշարի խաղին ժամանել են միայն 11 հոգի: Հանդիպումը, որը կայացել է հոկտեմբերի 12-ին, ավարտվել է 3:0 հաշվով` հօգուտ Կանադայի հավաքականի:
«Մենք չենք կարող ուղղակի կանգնել և նայել, իրավիճակն այդպես չի շտկվի: Ես անձամբ կգրեմ Կուբայի սպորտային իշխանություններին, ինչպես նաև կփորձեմ նրանց միջոցով հանձնել երկրի կառավարությանը հղած ուղերձի պատճենը»,- ասել է Բլատերը:
Միջադեպը տեղի է ունեցել 9 ամիս անց այն բանից հետո, երբ Կուբայի հավաքականի երկու ֆուտբոլիստներ թաքնվել են ԱՄՆ-ում` Վանկուվերում կանադացիների հետ խաղից հետո:

15 Октябрь 2012 - 12:28 AMT
Президент ФИФА Йозеф Блаттер заявил, что намерен обратиться к властям Кубы в связи с тем, что несколько футболистов национальной сборной покинули расположение команды во время поездки на матч с канадцами на прошлой неделе, сообщает АП.
Кубинская сборная отправилась на выезд в Торонто в составе 15 игроков, однако непосредственно на матч отборочного турнира прибыли только 11 человек. Встреча, которая состоялась 12 октября, закончилась со счетом 3:0 в пользу сборной Канады.
“Мы не можем просто стоять и смотреть, так ситуация не разрешится. Я лично напишу спортивным властям Кубы, а также постараюсь через них передать копию обращения правительству страны”, – сказал Блаттер.
Инцидент произошел спустя 9 месяцев после того, как две футболистки сборной Кубы скрылись в США после матча в Ванкувере с канадками.