2012թ. ավարտին գնաճը ակնկալվում է 4 տոկոսի մակարդակով: Այդ մասին հոկտեմբերի 16-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը: «Ակնկալիքներն այնպիսին են, որ այս տարի մենք գնաճի բավականին լավ ցուցանիշ ունենք՝ առաջին 8 ամիսների արդյունքում այն կազմել է 2,5 տոկոս, և եթե արդարանան արտաքին գնաճային ճնշումների վերաբերյալ կանխատեսումները, ապա 2012թ. ավարտին գնաճը ակնկալվում է 4 տոկոսի մակարդակում»,-ասել է նա:
Նա հավելել է նաև, որ 2013թ. կանխատեսմամբ գնաճը կլինի վերջին տարիների համար կայուն ցուցանիշի վրա՝ 4+_1,5 տոկոս:
Տնտեսական աճն այս տարի բավականին բարձր կլինի՝ 7,1 տոկոս, իսկ ահա 2013թ. կանխատեսմամբ այն կկազմի 6,2 տոկոս:

16 Октябрь 2012 - 09:18 AMT
По итогам 2012 года инфляция в Армении ожидается на уровне 4%. Об этом 16 октября на пресс-конференции в Ереване заявил председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, член Республиканской партии Армении Гагик Минасян. «Ожидания таковы, что в этом году у нас будет достаточно хорошая инфляция: по итогам первых 8 месяцев рост 2,5%, и если оправдаются прогнозы по внешним инфляционным давлениям, то 2012 год мы завершим с 4%-ой инфляцией», – сказал он.
В вязи с этим он добавил, что проектом госбюджета Армении на 2013 года запланирована инфляция на стандартном для последних нескольких лет уровне в 4+_1,5%.
Что же касается экономического роста, то в этом году он будет достаточно высоким – 7,1%, а вот на 2013 год он установлен на уровне 6,2%.