Հայաստանի 2013-ի պետբյուջեի նախագծում եկամուտները պլանավորված են 1 տրլն 31 մլրդ դրամի մակարդակում, ինչը 13 տոկոսով ավելի է անցած տարվա ցուցանիշից, իսկ ծախսերը` 1 տրլն 15 մլրդ դրամի, ինչը 10 տոկոսով ավելի է անցած տարվա ցուցանիշից: Այդ մասին հոկտեմբերի 16-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերով մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ անդամ Գագիկ Մինասյանը:
Ինչ վերաբերվում է պակասուրդին, ապա, նրա խոսքով, հետճգնաժամային շրջանում կառավարությանը հաջողվում է փուլ առ փուլ կրճատել այն: «2012-ին սպասվում է, որ մեզ մոտ դեֆիցիտի ցուցանիշը կլինի 2.8 տոկոսի մակարդակում, իսկ 2013-ին` 2.6»,- ասել է նա:
Ինչպես հաղորդել է պատգամավորը, Հայաստանի 2013-ի պետբյուջեի նախագծի սեղմագիրն արդեն բաժանվել է, իսկ հոկտեմբերի 30-ից տեղի կունենան խորհրդարանական հանձնաժողովների համատեղ նիստերը, որոնք կքննարկեն նրա յուրահատկություններն ըստ ոլորտների: Նոյեմբերի 12-ին երկրի պետական բյուջեի նախագծի քննարկումները տեղի կունենան ընդլայնված նիստում, այնուհետև 4 օրերի ընթացքում պատգամավորները, կառավարությունը կներկայացնի մշակված օրինագիծը, որն էլ կընդունվի ՀՀ ԱԺ վերջին քառօրյայի շրջանակներում կամ արտահերթ նիստում:

16 Октябрь 2012 - 09:28 AMT
В проекте госбюджета Армении на 2013 год доходы запланированы на уровне 1трлн. 31 млрд. драмов, что на 13% больше прошлогоднего показателя, а расходы – 1 трлн. 151 млрд. драмов, что на 10% больше прошлогоднего показателя. Об этом 16 октября на пресс-конференции в Ереване заявил председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, член Республиканской партии Армении Гагик Минасян.
Что же касается дефицита, то, по его словам, в посткризисный период правительство удается поэтапно сокращать его. «В 2012 году ожидается, что у нас будет показатель дефицита на уровне 2,8%, а в 2013 году – 2,6%», – подчеркнул он.
Как сообщил депутат, проект госбюджета Армении на 2013 год уже роздан в кратком изложении, а с 30 октября пройдут совместные заседания парламентских комиссий, которые обсудят его особенности по сферам. 12 ноября обсуждения проект госбюджета страны пройдут на заседания в расширенном составе, затем в течение 4 дней депутаты, комиссии и партии смогут представить свои замечания по проекту госбюджета, после чего правительство представит доработанный проект, который и будет принят в рамках последней четырехдневке в НС РА либо на внеочередном заседании.