2013-ին շինարարության ոլրտում սպասվում է 2,3 տոկոս աճ, հոկտեմբերի 16-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ անդամ Գագիկ Մինասյանը:
Նա հիշեցրել է, որ անցած տարի խնդիրն այն է եղել, որ Հայաստանում եղել են շատ շենքեր, որոնց պահանջարկը կտրուկ նվազել է ճգնաժամի շրջանում: «Սակայն, եթե կառավարությունը չիրագործեր ակտիվ շինարարական ծրագրեր` ճանապարհային, ոռոգման, հատկապես աղետի գոտում շինարարություն, ապա իրավիճակը զգալիորեն ավելի վատ կլիներ»,- ասել է նա: Մինասյանը հավելել է, որ այդ ծրագրերը կշարունակվեն 2013-ին, այդ թվում մեկնարկում է Հյուսիս-Հարավ ճանապարհի շինարարությունը: Միաժամանակ, նրա խոսքով, պահանջարկի աճն արդեն այնպիսին է, որ հնարավոր կլինի ձեռնամուխ լինել նոր շենքերի կառուցման, այդ թվում` մասնավոր հատվածի կողմից:
Դրա հետ կապված նա հավելել է, որ «շինարարության ոլորտում մեզ առայժմ չի հաջողվում հաղթահարել անկումը, և այս տարի մենք նույնպես անկում կունենանք»:
Ինչպես նշել է պատգամավորը, Հայաստանի ՀՆԱ աճի շարժիչ ուժերը 2013-ին 6,2 տոկոսի մակարդակում կլինեն արդյունաբերությունը (9,5 տոկոս աճ), գյուղատնտեսությունը (4.5 տոկոս աճ) և ծառայությունների ոլորտը (6,5 տոկոս աճ):
Պետք է նշել, որ հայկական տնտեսության խոշոր անկումը համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի շրջանում պայմանավորված է եղել տնտեսության ընդհանուր կառուցվածքում շինարարության ոլորտի մեծ տեսակարար կշռով: 14 տոկոս տնտեսական անկումից շուրջ 10,5 տոկոսը բաժին է ընկել շինարարությանը:

16 Октябрь 2012 - 09:47 AMT
В 2013 году в сфере строительства ожидается рост в пределах 2,3%, заявил 16 октября на пресс-конференции в Ереване председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, член Республиканской партии Армении Гагик Минасян.
Он напомнил, что в прошлые году проблема заключалась в том, что в Армении было много застроек, спрос на которые резко сократился в период кризиса. «Однако, если правительство не реализовывало бы активных строительных программ – дорожных, ирригационных, а особенно жилого строительства в зоне бедствия, то ситуация была бы значительно хуже», – подчеркнул он. Гагик Минасян добавтл, что продолжение этих программ будет проводиться и в 2013 году, в том числе стартует проект строительства автомагистрали «Север-Юг». Одновременно, по его словам, рост спроса уже таков, что возможно будет приступить к новым застройкам, в том числе и со стороны частного сектора.
В связи с этим он добавил, что «в сфере строительства нам пока не удается преодолеть спад, и в этом году у нас так же будет спад».
Как отметил депутат, локомотивами роста ВВП Армении на уровне 6,2% в 2013 года будет промышленность (рост на 9,5%), сельское хозяйство (рост на 4,5%) и сфера услуг (рост на 6,5%).
Надо отметить, что крупный спад армянской экономики в период мирового финансово-экономического кризиса был обусловлен большим удельным весом в сфере строительства в общей структуре экономики. Из 14% экономического спада порядка 10.5% пришлось на долю строительства.