Հռոմեական «Լացիոյի» գերմանացի հարձակվող Միրոսլավ Քլոզեն արժանացել է ՖԻՖԱ-ի հատուկ մրցանակին` fair play-ի համար:
Իտալիայի առաջնությունում 5-րդ տուրում «Նապոլիի» դեմ խաղում Քլոզեն գնդակին ձեռքով էր հարվածել, սակայն հետո խոստովանել էր մրցավարին, որ խախտել է կանոնները: Դրվագը պատահել է 0:0 հաշվի ժամանակ, արդյունքում` նրանք պարտվել են 0:3 հաշվով:
«Մրցավարն ինձ հարցրեց, արդյոք ես ձեռքով էի հարվածել գնդակին: Ես խոստովանեցի, որ այո: Ես այդպես վարվեցի, քանի որ բազմաթիվ երիտասարդներ են հեռուստացույց դիտում, և ես պետք է օրինակ ծառայեմ նրանց համար»,-հայտարարել է Քլոզեն:
Ֆուտբոլիստն արդեն արժանացել էր այդ մրցանակին 2005թ` հանդես գալով «Վերդերի» կազմում, հաղորդում է rsport.ru-ն:

Немецкий нападающий римского “Лацио” Мирослав Клозе получил специальный приз за fair play от ФИФА.
В матче 5-го тура чемпионата Италии против "Наполи" Клозе забил мяч рукой, но позже признался арбитру, что нарушил правила. Эпизод произошел при счете 0:0, в итоге они проиграли 0:3.
"Судья спросил меня, касался ли я мяча рукой. Я признался, что совершил фол. Я так поступил, потому что много молодых людей смотрят телевизор, и для них я должен служить примером для подражания", – заявил Клозе.
Футболист уже получал этот приз в 2005 году. Выступая за бременский "Вердер", в одном из матчей он попросил арбитра отменить пенальти, назначенный за мнимое нарушение на нем, передает rsport.ru.