«Կարծում եմ, որ այսօր Հենրիխ Մխիթարյանը Ուկրաինայի առաջնության լավագույն ֆուտբոլիստն է: Նա 11 խաղերում 14 գնդակ է խփել, բայց բանը դրանում չէ: Դաշտում նա աշխատում է «Շախտյորի» համար, այլ ոչ թե նրա համար, որպեսզի ավելացնի իր գոլերը: Արտակարգ թիմային խաղացող է»,- ասել է Սերգեյ Նագորնյակը, ով խաղացել է «Շախտյորում»:
Նա չէր սպասում, որ հայ ֆուտբոլիստը կհասնի խաղի նման բարձր մակարդակի: Նրա խոսքով, պատճառները մի քանիսն են. մարզիչը տեսել է նրա տաղանդը և վստահում է նրան, բրազիլացիների հետ դաշտում հիանալի փոխգործակցում է, Ժադսոնը գնացել է, և ազատվել է հարձակվող կիսապաշտպանի տեղը. «Բայց գլխավորը` Մխիթարյանը շատ պահանջկոտ է իր նկատմամբ: Նկատելի է իր վրա աշխատելու և դաշտում յուրաքանչյուր էպիզոդն ավարտին հասցնելու ձգտումը: Հարգում եմ «Շախտյորին», դա եվրոպական մակարդակի թիմ է: Բայց նա խաղում է ուկրաինական պրեմիեր լիգայում, որը Եվրոպայում ամենաուժեղը չէ: Իր պոտենցիալը լիովին բացահայտելու համար Հենրիխը պետք է գնա թոփ առաջնություն: Ընդ որում, դա պետք է անել այս խաղաշրջանի ավարտից հետո` գալիք ամառ»:
Նագորնյակը նշել է, որ 20 մլն եվրոն ամենաքիչ գումարն է, որի դիմաց Մխիթարյանին բաց կթողնեն «Շախտյորից»:

“Думаю, сегодня Генрих Мхитарян – лучший футболист чемпионата Украины. Он забил 14 мячей в 11 матчах, но дело не в этом. На поле он работает для “Шахтера”, а не для того, чтобы увеличить свой голевой наработок. Чрезвычайно командный игрок”,- сказал Сергей Нагорняк, который играл в “Шахтере”.
Он не ожидал, что армянский футболист выйдет на такой высокий уровень игры. И, по его словам, причин несколько: тренер рассмотрел талант и доверяет ему, с бразильцами на поле замечательно взаимодействует, потому что сам техничен, Жадсон ушел, и освободилось место атакующего полузащитника: “Но главное – Мхитарян чрезвычайно требователен к себе. Заметно его стремление работать над собой и доигрывать на поле каждый эпизод. Уважаю “Шахтер”, это команда европейского уровня. Но она играет в украинской премьер-лиге – не самой сильной в Европе. Чтобы в полной мере раскрыть потенциал, Генриху нужно идти в топ-чемпионат. Причем делать это сразу после завершения этого сезона – ближайшим летом”.