Հայաստանը պատրաստ է ընդլայնել իր զբոսաշրջային հնարավորությունները, հայտարարել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: Նրա խոսքով, երկրում արդեն առկա են անհրաժեշտ պայմանները ենթակառուցվածքների, ծառայությունների որակի, օդանավակայանի առումով, որոնք համապատասխանում են միջազգային պահանջներին, որոնք ստեղծվել են վերջին տարիներին:
Երևանում առաջին անգամ հոկտեմբերի 18-19-ը տեղի է ունենում միջազգային համաժողով «Ունիվերսալ արժեքները և մշակութային բազմազանությունը 21-րդ դարում. զբոսաշրջության ավանդը» թեմայով Համաշխարհային զբոսաշրջային կազմակերպության (UNWTO) գլխավոր քարտուղար Թալեբ Ռիֆաիի մասնակցությամբ:
Նա նաև նշել է, որ այս համաժողովը թույլ կտա պատշաճ մակարդակով ներկայացնել Հայաստանը միջազգային հանրությանը, հյուրերն անմիջականորեն կմասնակցեն լիագումար նիստերին, կծանոթանան երկրի հետ: «Թալեբ Ռիֆայիի մասնակցությունը խոսում է այդ կազմակերպության հետ համագործակցության կարևորության մասին»,- ասել է Դավթյանը:
Ինչպես հաղորդել է նախարարը, ոլորտում աճի տեմպերը միջինում կազմում են 8-10 տոկոս, ինչը բարձր ցուցանիշ է աշխարհի երկրների համար, առավել ևս հաշվի առնելով ճգնաժամային տարիները: Դավթյանը հավելել է, որ 2011-ի տվյալներով Հայաստանն ընդունել է շուրջ 740 000 զբոսաշրջիկ, այս տարի սպասվում է 7-8 տոկոս աճ:
Իր հերթին Թալեբ Ռիֆային նշել է, որ Հայաստանում համաժողով անցկացնելու ընտրությունը պայմանավորված է նրանով, որ երկիրը հարուստ է մշակութային և հոգևոր ժառանգությամբ, ուստի լավ «թեկնածու» է, որպեսզի հենց այստեղ անցկացվի զբոսաշրջային համաժողովը:
Ռիֆային Հայաստան է այցելում արդեն երկրորդ անգամ և մտադիր է հաջորդ ամառ այստեղ բերել իր ընտանիքը, քանի որ բարձր է գնահատում Հայաստանի հարստությունները և նրա ժողովրդի բարյացակամությունը:
Նա նաև հույս է հայտնել, որ Հայաստանում կան բոլոր հնարավորությունները զբոսաշրջային ոլորտի զարգացման համար, սակայն այստեղ անհրաժեշտ է ջանքեր գործադրել, մասնավորապես, համաշխարհային ասպարեզում առաջ շարժվելու ուղղությամբ, և այստեղ կանցկացվեն քննարկումներ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության հետ:
Աննախադեպ միջոցառմանը մասնակցելու համար Հայաստան են ժամանել զբոսաշրջության ոլորտի նախարարներ Գերմանիայից, Շվեյցարիայից, Չեխիայից, Բուլղարիայից, Մոլդովայից, Ուկրաինայից և այլ երկրներից: Համաժողովի մասնակիցները կքննարկեն զբոսաշրջային արդյունաբերության զարգացման միտումները, արդի խնդիրները, հեռանկարային համագործակցությունը, երկու լիագումար նիստերի ուշադրության կենտրոնում կլինեն կրոնի, միջմշակութային երկխոսության հարցեր և այլն:

18 Октябрь 2012 - 06:33 AMT
Армения готова расширить свои турвозможности, заявил министр экономики Армении Тигран Давтян. По его словам, в стране уже существуют необходимые условия, в плане инфраструктур, качества услуг и других турпродуктов, аэропорта, соответствующего международным требованиям, которые были созданы на протяжении последних лет. В Ереване впервые 18-19 октября проходит международная конференция по теме «Универсальные ценности и культурное разнообразие в 21-ом веке: вклад туризма» с участием генерального секретаря Всемирной туристской организации (UNWTO) Талебом Рифаи.
Он также отметил, что эта конференция позволит на должном уровне представить Армению международному туристическому сообществу, гости непосредственно примут участие в пленарных заседаниях, познакомятся со стороной. «Участие же Талеба Рифаи говорит о важности и уровне сотрудничества с этой организацией», – подчеркнул Давтян.
Как сообщил министр, годовые темпы роста в сфере в среднем составляют 8-10%, что является высоком показателем для стран мира, тем более с учетом кризисных лет . Давтян добавил, что по итогам 2011 года Армения приняла порядка 740 000 туристов, в этом году ожидается рост на 7-8%.
В свою очередь Талеб Рифаи отметил, что выбор проведения конференции в Армении обусловлен тем, что страна богата своим культурным и духовным наследием, и поэтом является хорошим «кандидатом» для того, чтобы именно здесь была проведена туристическая конференция.
Генсек посещает Армению уже второй раз и намерен привезти сюда и свою семью следующим летом, поскольку он высоко ценит богатств Армении и дружелюбность ее народа.
Талеб Рифаи также высказал уверенность, что у Армении есть все возможности для развития туристического сферы, однако здесь необходимо применить усилия, в частности, по линии продвижения на мировой арене, и здесь будут проведены обсуждения с министерствам экономики Армении.
Для участия в беспрецедентном мероприятии в Армению прибыли министры сферы туризма из Германии, Швейцарии, Чехии, Болгарии, США, Молдовы, Украины и других стран. Участники конференции обсудят тенденции развития туриндустрии, актуальные проблемы, сотрудничество на перспективу, в центре внимания двух пленарных заседаний будут вопросы религии, межкультурный диалог и иные.