Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 18-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն` նվիրված 2012թ պետբյուջեի կատարողականի և 2013թ պետական բյուջեի ձևավորման հետ կապված հարցերին:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ պետական բյուջեն պետք է ապահովի պետության սոցիալ-տնտեսական զարգացման հիմնական ողղությունները, լինի հավասարակշռված և պահպանի սոցիալական ուղղվածությունը: Նախագահը նշել է, որ նման մոտեցումն ապացուցել է իր արդյունավետությունը և հնարավորություն տվել իրականացնել ռազմավարական նշանակություն ունեցող ծրագրեր:
Նախագահը կարևորել է նաև բյուջետային միջոցների նպատակային օգտագործումը և այդ գործընթացի հանդեպ վերահսկողության պատշաճ մակարդակի ապահովումը:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արա Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, հաղորդում է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:

18 октября Президент Республики Арцах Бако Саакян провел рабочее совещание, посвященное вопросам, связанным с выполнением госбюджета 2012 года и формированием государственного бюджета на 2013 год.
Глава государства подчеркнул, что государственный бюджет должен обеспечить основные направления социально-экономического развития страны, быть взвешенным и сохранять свою социальную напрaвленность. Президент отметил, что подобный подход доказал свою эффективность и позволил реализовать программы, имеющие стратегическое значение.
Президент отметил важность целевого использования бюджетных средств и обеспечения контроля данного процесса на должном уровне.
В совещании приняли участие председатель Национального собрания Ашот Гулян, премьер-министр Ара Арутюнян, другие должностные лица, передает главное информационное управление аппарата президента Республики Арцах.